Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/4512-19/15/AK
z 7 kwietnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2015 r. (data wpływu 9 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie posługiwania się przez oddział przedsiębiorcy zagranicznego Numerem Identyfikacji Podatkowej spółki macierzystej w rozliczeniach z urzędem skarbowym w zakresie VAT i CIT oraz w rozliczeniach z kontrahentami, posługiwania się w rozliczeniach z urzędem skarbowym Numerem Identyfikacji Podatkowej oddziału w zakresie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez oddział, wykazywania na wystawianych i otrzymywanych fakturach danych rejestrowych spółki macierzystej oraz rozliczenia dla celów obliczenia rocznego zobowiązania w CIT wydatków poniesionych w związku z zatrudnieniem własnych pracowników pod Numerem Identyfikacji Podatkowej spółki macierzystej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie posługiwania się przez oddział przedsiębiorcy zagranicznego Numerem Identyfikacji Podatkowej spółki macierzystej w rozliczeniach z urzędem skarbowym w zakresie VAT i CIT oraz w rozliczeniach z kontrahentami, posługiwania się w rozliczeniach z urzędem skarbowym Numerem Identyfikacji Podatkowej oddziału w zakresie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez oddział, wykazywania na wystawianych i otrzymywanych fakturach danych rejestrowych spółki macierzystej oraz rozliczenia dla celów obliczenia rocznego zobowiązania w CIT wydatków poniesionych w związku z zatrudnieniem własnych pracowników pod Numerem Identyfikacji Podatkowej spółki macierzystej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


R… (dalej: Spółka) jest podmiotem zagranicznym, którego głównym przedmiotem działalności jest świadczenie usług wsparcia inżynieryjnego i konstruktorskiego firmom działającym w przemyśle energetycznym, chemicznym, petrochemicznym oraz stoczniowym. Siedziba Spółki mieści się we Włoszech. W celu realizacji na terytorium Polski kontraktu podjęła decyzję o utworzeniu oddziału.

Spółka utworzyła swój Oddział pod nazwą … Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (dalej: Oddział). Oddział został zarejestrowany w dniu 31 stycznia 2014 r. przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS).


Wraz z aktami rejestracyjnymi, Spółka za pośrednictwem KRS złożyła do urzędu skarbowego m.in. następujące zgłoszenia rejestracyjne:


  • zgłoszenie VAT-R dla Spółki, celem rejestracji jako polskiego podatnika VAT,
  • zgłoszenie NIP-2 dla Spółki, celem rejestracji na potrzeby CIT,
  • zgłoszenie NIP-2 dla Oddziału, celem rozliczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez Oddział.


W oparciu o powyższe dokumenty:


  • w dniu 7 marca 2014 r. został nadany Spółce numer NIP 957…
  • w dniu 12 lutego 2014 r. został nadany Oddziałowi oddzielny numer NIP 204…


Z informacji uzyskanych w urzędzie skarbowym właściwym dla Spółki wynika, że Spółka została zarejestrowana tylko dla celów VAT jako podmiot zagraniczny.

W KRS ujawniony został numer NIP właściwy dla Oddziału. Obecnie przedsiębiorcy świadczący usługi lub dokonujący dostawy towarów na rzecz Oddziału wystawiają faktury z wykorzystaniem numeru NIP 204... znajdującego się w KRS (tj. NIP Oddziału, który zgodnie z celem rejestracji miał służyć wyłącznie do płacenia zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych od pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez Oddział) lub NIP 957… nadanego Spółce. W przypadku wystawienia faktury z NIP 204… zwraca się do kontrahenta z prośbą o korektę faktury i wskazanie na tej fakturze NIP 957...

Część usług wykonywana jest bezpośrednio przez Spółkę we Włoszech, zaś wszystkie czynności w Polsce są realizowane przez Oddział.

Oddział „będzie zatrudnia” pracowników oraz przyjmuje pracowników oddelegowanych. Jako płatnik „będzie dokonuje zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzeń pracowników bezpośrednio przez niego zatrudnionych. Dokonuje również zakupów opodatkowanych VAT na terytorium Polski. Oddział prowadzi własną księgowość. W ciągu najbliższych miesięcy zostaną wystawione faktury obejmujące wynagrodzenie w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Oddział.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w rozliczeniach z urzędem skarbowym w zakresie CIT i VAT Oddział powinien posługiwać się numerem NIP 957... nadanym Spółce?
  2. Czy w rozliczeniach z kontrahentami Oddział powinien posługiwać się numerem NIP 957… nadanym Spółce?
  3. Czy w rozliczeniach z urzędem skarbowym w zakresie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez Oddział, Oddział powinien posługiwać się numerem NIP 204… nadanym Oddziałowi?
  4. Czy w sytuacji, gdy stroną transakcji obejmującej zakup lub sprzedaż towarów lub usług jest Oddział, określenie strony transakcji przy użyciu danych rejestrowych Spółki z podaniem również nazwy i adresu Oddziału jest właściwe w odniesieniu do faktur dokumentujących transakcje?
  5. Czy wydatki poniesione przez Oddział w związku z zatrudnieniem własnych pracowników w związku z realizacją kontraktu mogą zostać rozliczone dla celów obliczenia rocznego zobowiązania w CIT (jako koszty uzyskania przychodów) pod numerem nadanym Spółce?
  6. Jeśli zdaniem organu podatkowego Oddział powinien wypełniać wszystkie obowiązki podatkowe (rozliczenie CIT, VAT, obowiązki płatnika) posługując się numerem NIP 204… nadanym Oddziałowi (ujawnionym w KRS), to czy należy skorygować dotychczasowe rozliczenia dokonywane pod numerem NIP 957… właściwym dla Spółki w taki sposób, aby rozliczenia te były dokonane pod numerem właściwym dla Oddziału?


Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. W rozliczeniach VAT z urzędem skarbowym powinien posługiwać się numerem NIP 957… nadanym Spółce - stanowisko takie zostało wskazane jako prawidłowe także przez pracowników urzędu skarbowego właściwego dla Spółki, zaangażowanych w prowadzenie spraw Spółki w ramach tego organu.
  2. W rozliczeniach z kontrahentami powinien posługiwać się numerem NIP 957… nadanym Spółce.
  3. W zakresie płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych dla pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez Oddział, w rozliczeniach z urzędem skarbowym powinien posługiwać się numerem NIP 204… nadanym bezpośrednio Oddziałowi.
  4. Na fakturach wystawianych i otrzymywanych przez Oddział, dokumentujących transakcje związane z działalnością prowadzoną przez Oddział, powinna znaleźć się pełna nazwa, adres siedziby i NIP Spółki oraz nazwa i adres Oddziału, wskazujący stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
  5. Wydatki poniesione przez Oddział w związku z zatrudnieniem własnych pracowników powinny zostać rozliczone dla celów obliczenia rocznego zobowiązania w CIT (jako koszty uzyskania przychodów) pod numerem NIP 957… nadanym Spółce.
  6. W sytuacji, w której organ wydający interpretację indywidualną stwierdzi, że Oddział dla celów CIT, VAT oraz płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych powinien używać numer NIP 204… nadanego bezpośrednio Oddziałowi, będzie on zobowiązany do korekty dotychczasowych rozliczeń dokonywanych pod numerem NIP 957… właściwym dla Spółki, w taki sposób, że:


  • rozliczenia te będą dokonane pod numerem NIP 204… właściwym dla Oddziału,
  • faktury wystawione na Oddział z numerem NIP Spółki zostaną skorygowane poprzez wskazanie na nich NIP 204… właściwego dla Oddziału,
  • deklaracje podatkowe z NIP 957… nadanym Spółce złożone do urzędu skarbowego właściwego dla Spółki zostaną skorygowane do zera,
  • Spółka powinna zostać wyrejestrowana z rejestru podatków VAT w Polsce.
  • zostaną złożone deklaracje podatkowe bezpośrednio w imieniu Oddziału do urzędu Oddziału, z NIP 204...


Ad. 1

Funkcjonowanie oddziału podmiotu zagranicznego działającego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U.2013.672, dalej jako ustawa o SDG). Zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o SDG, przez „oddział" ustawodawca rozumie wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Przedsiębiorcą jest zaś, zgodnie z art. 4 ust. 1 wspomnianej na wstępie ustawy, m.in. osoba prawna wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Odpowiednie unormowania zawiera również ustawa o SDG w zakresie oddziałów przedsiębiorstw zagranicznych. W myśl art. 85 przedmiotowej ustawy, dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski, przedsiębiorca zagraniczny może tworzyć oddział na terytorium Polski. Zgodnie zaś z art. 86 ustawy o SDG, działalność oddziału przedsiębiorcy zagranicznego może być prowadzona wyłącznie w tym zakresie, w którym przedsiębiorca zagraniczny wykonuje działalność za granicą.

W świetle zatem powyższych unormowań, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz podatku CIT, traktowany jest jako jeden podmiot - przedsiębiorca zagraniczny.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada on możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje przedsiębiorca zagraniczny, który może wykonywać działalność poprzez zarejestrowany oddział. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

W związku z powyższym, w wyniku utworzenia Oddziału w Polsce w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej nie dochodzi do powstania nowego, odrębnego od Spółki podatnika podatku od towarów oraz podatku CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są m.in. osoby prawne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Definicja działalności gospodarczej znajduje się zaś w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl zaś art. 96 ustawy o VAT, podmioty, o których mowa w art. 15 są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

W ocenie Oddziału, opartej na powyżej wskazanych przepisach ustawy SDG oraz ustawy o VAT, Spółka rejestrując swój Oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału.

Oznacza to, że jednostka macierzysta i utworzony przez nią oddział są traktowane jako ten sam podmiot i jeden podatnik podatku od towarów i usług. Dlatego też Oddział podmiotu zagranicznego dla celów rozliczenia VAT i CIT w Polsce powinien posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce.

W zakresie opodatkowania działalności Oddziału w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych należy zauważyć, iż zgodnie z art. 1 ustawy o CIT, opodatkowaniu podlegają przede wszystkim osoby prawne. W myśl zaś art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, podatnicy, jeżeli nie mają w Polsce siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi tylko od dochodów, które osiągają w Polsce.

W ocenie Oddziału, opartej na powyżej wskazanych przepisach ustawy o CIT, podatnikiem polskiego CIT od dochodów osiąganych przez Oddział w Polsce jest osoba prawna, tj. Spółka.

Zważywszy na powyżej wskazane przepisy ustawy o VAT i ustawy o CIT odnoszące się do opodatkowania osób prawnych, w zakresie obowiązków ewidencyjnych zastosowanie znajduje art. 2 ust. 1 ustawy o NIP. W myśl tego przepisu, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw (takich jak wymieniona powyżej ustawa o VAT i ustawa o CIT), osoby prawne są podatnikami, podlegają one obowiązkowi ewidencyjnemu.

Zgodnie zaś z art. 5 ust. 1 ustawy o NIP, podatnicy są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Reasumując, w świetle powyższych przepisów i utrwalonej praktyki, podatnikiem w zakresie VAT i CIT jest Spółka działająca w Polsce poprzez Oddział. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Brak jest podstaw, aby Oddział, niebędący osobą prawną, ale jej częścią, odrębnie od spółki macierzystej rozliczał się z VAT i CIT na terytorium kraju. W związku z powyższym, mimo iż na terytorium kraju funkcjonuje Oddział, to nie staje się on odrębnym podatnikiem, ale ma prawo korzystać z rejestracji podatkowej Spółki. Numer Identyfikacji Podatkowej Spółki jest jednocześnie numerem Oddziału. Spółka oraz jej Oddział są traktowane jako ten sam podmiot i jako jeden podatnik VAT oraz CIT, z wyłączeniem jednak obowiązków związanych z zapłatą zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez Oddział.


Ad. 2

Oddział, stanowiąc zgodnie z ustawą o SDG część Spółki, nie posiada odrębnej od jednostki macierzystej osobowości prawnej. Należy bowiem zauważyć, że w praktyce obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu przepisów o swobodzie działalność gospodarczej, wszelka działalność Oddziału w Polsce prowadzona jest w istocie przez Spółkę jedynie za jego pośrednictwem. Tożsamość podmiotowa Spółki i Oddziału znajduje również potwierdzenie w zasadach dotyczących ryzyka gospodarczego związanego z podejmowanymi przez Oddział działaniami, które w istocie spoczywa na Spółce.

Ponadto, zgodnie z przepisami ustawy o SDG, w stosunkach z kontrahentami, pomimo swojego wyodrębnienia organizacyjnego, Oddział nie może występować samodzielnie, ale zawsze jako część Spółki.

Mając powyższe na uwadze, to Spółka, a nie Oddział posiada podmiotowość prawno-podatkową w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Ponadto należy zauważyć, że gdyby wolą ustawodawcy było przyznanie podmiotowości prawno-podatkowej w zakresie VAT oddziałom, a więc jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej, uczyniłby to w sposób jednoznaczny, tak jak zostało to wskazane w art. 15 ust. 3b ustawy o VAT, gdzie za zgodą naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla osoby prawnej, podatnikami mogą być również jednostki organizacyjne tej osoby prawnej, pod warunkiem, iż jest ona organizacją pożytku publicznego i wydzielona jednostka organizacyjna prowadzi działalność gospodarczą i samodzielnie sporządza sprawozdanie finansowe.

Reasumując powyższe rozważania, należy jeszcze raz podkreślić, iż to Spółka, a nie Oddział jest podatkiem podatku od towarowi usług. Oddział, jako część Spółki, nie może być odrębnym od niej podatnikiem VAT i w konsekwencji w rozliczeniach z kontrahentami powinien posługiwać się numerem NIP 957… nadanym Spółce.


Ad. 3

W ocenie Oddziału, fakt dokonania rejestracji Spółki na potrzeby polskiego VAT oraz CIT oraz uzyskania przez Spółkę numeru identyfikacji podatkowej pozostaje bez wpływu na obowiązek odrębnej rejestracji podatkowej Oddziału w Polsce jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Obowiązek odrębnej rejestracji Oddziału jako płatnika, tj. na potrzeby płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wynika z unormowań ustawy o NIP zawartych w art. 2 ust. 2. Zgodnie ze wspomnianym przepisem, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również płatnicy podatków. W myśl zaś art. 2 ust. 3 ustawy o NIP, obowiązek ewidencyjny stosuje się również do podmiotów będących płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Oddział, jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, na podstawie art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), pod warunkiem zatrudniania pracowników, może stać się pracodawcą. Stosownie do art. 8 Ordynacji, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego, do obliczania i pobierania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Oddziały osoby prawnej na podstawie art. 31 ustawy o PIT są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i stosownie do art. 38 ust. 1 tej ustawy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika.

Oddział jest zatem, w rozumieniu art. 31 ustawy o PIT, płatnikiem zobowiązanym do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od tych osób, z tytułu wypłacanego im wynagrodzenia z umowy o pracę. Tym samym, powinien on dokonać rejestracji na NIP jako płatnik w rozumieniu wspomnianego już na wstępie art. 2 ust. 2 ustawy o NIP i działać w tym zakresie odrębnie od Spółki.

Oddział, z racji posiadania statusu płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne, powinien posługiwać się własnym, odrębnym od jednostki macierzystej (Spółki) numerem identyfikacji podatkowej, przy założeniu, że wykorzystuje on własny NIP jedynie w celu wykonywania obowiązków płatnika, a nie w celu dokonywania i dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu VAT lub rozliczania CIT z organami podatkowymi (w tym bowiem zakresie zastosowanie znajduje numer NIP uzyskany przez Spółkę).


Ad. 4

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, Spółka działając za pośrednictwem Oddziału jako podatnik jest obowiązana wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż dokonywaną przez Spółkę na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej, podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. W myśl art. 106e ust. 1 pkt 3-4 ustawy o VAT, prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać m.in:


  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.


Mając powyższe na uwadze, istotnego znaczenia nabiera zagadnienie związane z prawidłowym wystawieniem faktur w transakcjach, w których Spółka działa za pośrednictwem Oddziału. Szczególną uwagę należy zwrócić na uregulowania prawne zawarte w przepisach ustawy o NIP dotyczące posiadania i posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej. Każdy podmiot posiadający status podatnika obowiązany jest do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego. Podkreślić przy tym jednocześnie należy, iż numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej.

W oparciu o stanowisko zawarte w pkt 1 niniejszego wniosku o interpretację, w szczególności w zakresie przepisów ustawy o VAT oraz ustawy o NIP, należy uznać, iż podmiotem identyfikowanym na podstawie numeru NIP jest Spółka. Tym samym to ona jest obowiązana do podawania swojej nazwy wraz z numerem identyfikacji podatkowej oraz adresem na fakturach wystawianych przez Oddział, jak i przez niego otrzymywanych.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na fakturach wystawianych przez Oddział lub przez niego otrzymywanych były zamieszczone dodatkowe dane w zakresie nazwy i adresu Oddziału.

Powyższe stanowisko zostało wielokrotnie potwierdzone w interpretacjach indywidualnych:


  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 7 grudnia 2012 r. (IPPP2/443-1173/12-2/MM) stwierdza: „Podsumowując, w fakturach VAT dokumentujących zakupy dokonane na terytorium kraju powinna być umieszczana nazwa i numer NIP wraz z adresem faktycznego odbiorcy, tj. spółki macierzystej, z możliwością dodatkowego umieszczenia nazwy i adresu podległego oddziału. Zatem, w przypadku gdy nabywającym towary i usługi na terytorium kraju jest Wnioskodawca, dane nabywcy na fakturze powinny odpowiadać jednostce macierzystej, również w zakresie adresu, co nie stoi na przeszkodzie umieszczenia na fakturze dodatkowych danych identyfikujących Zainteresowanego".
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 30 października 2012 r. (IPPP3/443-772/12-2/LK) potwierdza stanowisko podatnika: „Odnosząc zatem ww. przepisy do Spółki, stoi ona na stanowisku, że na wystawianych oraz otrzymywanych fakturach VAT (dotyczących sprzedawanych czy nabywanych towarów lub usług) winny znaleźć się obowiązkowo firma podmiotu zagranicznego oraz jego adres, które mogą być uzupełnione o dane dotyczące adresu i oznaczenia Oddziału w Polsce, czyli „L. AB, S., NIP: X Oddział w Polsce ul. P. W.", albowiem jak wskazano powyżej oddział nie jest samodzielnym podmiotem, a jedynie pewną strukturą organizacyjną utworzoną do prowadzenia działalności gospodarczej w innym miejscu niż siedziba Spółki."


Ad. 5

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów Spółki prowadzącej w Polsce działalność za pośrednictwem Oddziału mogą być wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Podatnikiem CIT jest Spółka prowadząca na terytorium Polski działalność przez Oddział, zatem wszelkie przychody i koszty Oddziału stanowią przychody i koszty Spółki.

Wątpliwości Oddziału dotyczą przede wszystkim zagadnienia związanego z rozliczaniem pod innym numerem NIP zaliczek na podatek dochodowy i składek ubezpieczeniowych od pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez Oddział. W świetle bowiem przedmiotowego stanu faktycznego, Spółka prowadząc działalność gospodarczą w Polsce za pośrednictwem Oddziału, będzie rozliczała się z osiągniętych w Polsce dochodów pod numerem NIP 957… Należy jednak zauważyć, że nieodłączną częścią kosztów bezpośrednio związanych z uzyskiwaniem przez Spółkę przychodów, stanowią wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przez Oddział. Od wynagrodzeń uzyskanych przez tych pracowników, Oddział będzie zobowiązany do pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Z uwagi na działanie Oddziału jako płatnika i przy uwzględnieniu art. 2 ust. 3 ustawy o NIP, Oddział w rozliczeniach zaliczek na pracowników będzie używał numeru NIP 204… (uzyskanego wyłącznie w tym celu).

W ocenie Oddziału, fakt używania odrębnego numeru NIP do celów płacenia zaliczek na poczet wynagrodzenia pracowników (NIP 204…), nie wpływa na brak możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów Spółki działającej w Polsce za pośrednictwem Oddziału i rozliczenia się w Polsce z osiągniętych dochodów pod numerem NIP 957... Powyższe stwierdzenie wynika z faktu, że w praktyce Oddział nie może być traktowany jako odrębny podatnik podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie ze stanowiskiem zawartym w pkt 1 niniejszej interpretacji, podatnikiem CIT jest osoba prawna, tj. Spółka. Z uwagi zatem na brak odrębnej podmiotowości prawnej w CIT, wszelkie koszty poniesione przez Spółkę za pośrednictwem Oddziału, powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu Spółki i uwzględnione w rozliczeniu rocznym dochodów osiągniętych przez Spółkę w Polsce.


Ad. 6

W sytuacji, w której organ podatkowy wydający interpretację w zakresie pytań 1-5 stwierdzi, że ww. stanowiska są nieprawidłowe, bowiem to Oddział, jako forma prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę na terytorium Polski, pod numerem NIP jemu nadanym powinien wypełniać wszystkie obowiązki podatkowe (tj. nie tylko w zakresie obowiązków płatnika, ale i w zakresie rozliczenia VAT oraz CIT), w zakresie w jakim towary i usługi były nabywane przez Oddział i wykorzystywane do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w Polsce, Oddział powinien dokonać korekty rozliczeń prowadzonych dotychczas pod numerem Spółki, w taki sposób, że rozliczenia te będą dokonane pod numerem NIP właściwym dla Oddziału. W takiej sytuacji korekta ta powinna obejmować wszelkie dotychczas dokonane na numerze NIP 957… właściwym dla Spółki rozliczenia z organami podatkowymi i kontrahentami w taki sposób, że rozliczenia te będą dokonane pod numerem NIP 204… przypisanym Oddziałowi.

W konsekwencji Oddział będzie zobowiązany do dokonania korekty wszystkich wystawionych dotychczas przez siebie faktur, w których jako usługodawca lub dostawca została wskazana Spółka działająca za pośrednictwem Oddziału z numerem NIP 957… na NIP 204...

Ponadto, w zakresie dotychczas nabytych towarów lub usług, kontrahenci Oddziału będą zobowiązani do dokonania korekty danych nabywcy w taki sposób, że zamiast danych Spółki działającej za pośrednictwem Oddziału oraz numeru NIP 957…, wskazany powinien zostać NIP 204...

Deklaracje podatkowe VAT złożone dotychczas przez Spółkę przy wykorzystaniu numeru NIP 957…, powinny zostać skorygowane do zera, zaś Spółka powinna zostać wyrejestrowana z rejestru podatników VAT.

Oddział przy wykorzystaniu numeru NIP 204…, powinien zostać zarejestrowany jako podatnik VAT od daty, w której podjął pierwsze czynności opodatkowane na terytorium Polski oraz złożyć odpowiednie deklaracje VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w odniesieniu do pytań nr 1-5 jest prawidłowe.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ze względu na fakt, że tutejszy organ w wydanym rozstrzygnięciu ocenił stanowisko Spółki w zakresie pytań nr 1-5 jako prawidłowe, przy warunkowej formule pytania nr 6, ocena stanowiska korelującego z tym pytaniem stała się bezprzedmiotowa. Oddział nie jest zatem zobowiązany do korekty dotychczasowych rozliczeń w zakresie VAT i CIT dokonywanych pod Numerem Identyfikacji Podatkowej właściwym dla spółki macierzystej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj