Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.41.2017.1.AW
z 5 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA



Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2017 r. (data wpływu 16 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomościjest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 marca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.



We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca od dnia 30 listopada 1990 r. jest wspólnikiem spółki cywilnej.

W dniu 10 października 2004 r. Wnioskodawca wraz z małżonką na podstawie aktu notarialnego nabył (prywatnie, w jakikolwiek sposób niezwiązany z działalnością gospodarczą) w ustawowej wspólności udział wynoszący 1/2 w nieruchomości.

Zgodnie z zapisami zawartymi w akcie notarialnym przedmiotowa nieruchomość składała się z działki o powierzchni A m2 na której znajdował się budynek mieszkalno-użytkowy - murowany, parterowy, częściowo podpiwniczony, o powierzchni użytkowej około B m2.


W tym miejscu należy również wskazać, że pozostała część przedmiotowej nieruchomości została nabyta (prywatnie, w jakikolwiek sposób niezwiązany z działalnością gospodarczą) przez:


  1. drugiego wspólnika spółki cywilnej wraz z małżonką w ustawowej wspólności - udział wynoszący 1/4 część, oraz
  2. córkę drugiego wspólnika spółki cywilnej - udział wynoszący 1/4 część.



Po zakupie przedmiotowa nieruchomość została nieodpłatnie użyczona spółce cywilnej. Co istotne, nieruchomość ta nie została w jakikolwiek sposób wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki cywilnej, co w konsekwencji spowodowało, że od nieruchomości tej nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Dodatkowo należy również wskazać, że z tytułu użytkowania przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca wraz z drugim wspólnikiem spółki cywilnej (stosownie do posiadanych udziałów w spółce cywilnej) do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej zaliczał opłaty z tytułu energii elektrycznej, energii cieplnej oraz podatek od nieruchomości, w części przypadającej na działalność gospodarczą.

W tym miejscu należy również wskazać, iż jak wynika z decyzji Prezydenta Miasta za poszczególne lata - C m2 budynku było przeznaczone na działalność gospodarczą, a D m2 było zajęte na część mieszkalną.

Ponadto, jak wynika z zaświadczenia z dnia 14 czerwca 2016 r.: „działka zabudowana jest budynkiem mieszkalnym z częścią handlowo-usługową. (...) Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, działka stanowi teren zabudowy wielorodzinnej w tym jednorodzinnej z towarzyszącą funkcją handlowo-usługową”.

Dodatkowo należy na potrzeby niniejszego wniosku wskazać, iż w dniu 3 października 2011 r. (na skutek rozwiązania przez rozwód małżeństwa Wnioskodawcy i jego małżonki prawomocnym wyrokiem z dnia 27 czerwca 2011 r. Sądu Okręgowego) na podstawie zawartej przed notariuszem umowy podziału majątku wspólnego, Wnioskodawca nabył w całości udział w 1/2 części nieruchomości.

W dniu 13 października przedmiotowa nieruchomość została sprzedana przez Wnioskodawcę (udział 1/2 w przedmiotowej nieruchomości) oraz pozostałych współwłaścicieli.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w zaistniałym stanie faktycznym będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?


Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca wskazał, iż przepis art. 10 ust. 1 u.p.d.o.f. stanowi, iż źródłami przychodów są:


  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  2. działalność wykonywana osobiście;
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza;
  4. działy specjalne produkcji rolnej;
  5. (uchylony);
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolne albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c);
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 1:


    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy


      - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycie nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c)- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;


  9. inne źródła.


Ponadto art. 10 ust. 2 u.p.d.o.f. stanowi, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:


  1. na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;
  2. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki mającej osobowość prawną lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  3. składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.


Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 14 ust. 2c u.p.d.o.f. do przychodów z działalności gospodarczej (wymienionych w ust. 2 pkt 1 art. 14 u.p.d.o.f.) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Dodatkowo należy również wskazać, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają wyjaśnienia, co należy rozumieć pod pojęciem budynek mieszkalny. W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy należy odnieść się do wyjaśnień Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowalnych (PKOB), zgodnie z którymi budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkaniowych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Oznacza to, że w zaistniałym stanie faktycznym przedmiotowa nieruchomość stanowiła budynek mieszkalny, bowiem ponad połowa jej powierzchni całkowitej (D m2) wykorzystywana była na cele mieszkaniowe. Implikuje to sytuację, w której sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie art. 14 ust. 2c u.p.d.o.f.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jak stanowi przepis art. 5a pkt 26 wskazanej ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 cytowanej ustawy, odrębnym źródłem przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza;
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów


- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia ww. nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 wskazanej ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Natomiast art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, mających charakter mieszkalny, zastosowanie znajduje przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przychodów ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazać należy, że stosownie do treści art. 14 ust. 1 tej ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 wyżej wskazanej ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:


  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Jednakże w myśl art. 14 ust. 2c ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Zatem, przychodami z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 - z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca w złożonym dnia 16 marca 2017 r. wniosku wskazał, iż jest wspólnikiem spółki cywilnej. Dnia 10 października 2004 r. Wnioskodawca nabył wspólnie z małżonką (prywatnie, w jakikolwiek sposób niezwiązany z działalnością gospodarczą, do majątku wspólnego) udział wynoszący 1/2 części nieruchomości (działki o powierzchni A m2, na której znajdował się budynek mieszkalno-użytkowy, o powierzchni użytkowej około B m2). Przedmiotowa nieruchomość została nieodpłatnie użyczona spółce cywilnej, nie wprowadzono jej do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki cywilnej. Od rzeczonej nieruchomości nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych. Budynek składa się z części przeznaczonej na działalność gospodarczą - C m2 oraz z części mieszkalnej - D m2.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz przedstawiony w sprawie stan faktyczny, stwierdzić należy, iż opisana we wniosku nieruchomość nie mieści się w katalogu składników majątku ujętym w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w spółce cywilnej była wykorzystywana na podstawie umowy użyczenia. Ponadto, jak wskazano we wniosku, nieruchomość ta stanowi budynek mieszkalny (posiada mieszkalny charakter/status). Z powyższych względów sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie będzie skutkowała powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu z działalności gospodarczej. Przychód ze sprzedaży tej nieruchomości należy wobec tego rozpatrywać w oparciu o regulację wyrażoną w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, jeżeli będąca przedmiotem wniosku nieruchomość stanowi (w istocie) budynek mieszkalny nabyty (wyłącznie) na cele prywatne Wnioskodawcy i niewprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki cywilnej, wówczas jej odpłatne zbycie nie będzie generować przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało zatem uznać za prawidłowe.

Tutejszy organ informacyjnie wskazuje, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonano wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku w kontekście sformułowanego pytania, tzn. dokonano interpretacji przepisów prawa podatkowego w oparciu o wynikający z zapytania Wnioskodawcy zakres żądania, tj. rozstrzygnięcie, czy w przedmiotowym stanie faktycznym zachodzą przesłanki warunkujące zakwalifikowanie uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przychodu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Ponadto, interpretacja nie dotyczy ustalenia, czy budynek, o którym mowa we wniosku stanowi w istocie budynek mieszkalny w świetle przepisów odrębnych, nie będących przepisami podatkowymi, w tym względzie oparto się na stanowisku Wnioskodawcy.

Zaznaczyć również należy, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli stan faktyczny przedstawiony we wniosku różnić się będzie od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników spółki cywilnej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj