Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
2461-IBPP3.4512.201.2016.1.JP
z 23 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 22 lutego 2017 r. (data wpływu 24 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Obszarem DC stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, uznania że sprzedaż Obszaru DC w postaci opisanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC nie podlega opodatkowaniu VAT a w konsekwencji, czynność ta nie powinna być udokumentowana fakturą VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Obszarem DC stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, uznania że sprzedaż Obszaru DC w postaci opisanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC nie podlega opodatkowaniu VAT a w konsekwencji, czynność ta nie powinna być udokumentowana fakturą VAT.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: I Spółka akcyjna
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: S Spółka akcyjna

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

S S.A. (dalej: „S” lub „Nabywca”) jest spółką działającą w branży informatycznej. Głównym przedmiotem działalności Nabywcy jest świadczenie usług z zakresu X. (w tym świadczenie usług kolokacji, przetwarzania danych, udostępniania/dzierżawy serwerów, usług chmury etc.). Nabywca jest właścicielem specjalistycznego obiektu zlokalizowanego w K. przy ul. …, składającego się z dwóch budynków X. o łącznej powierzchni 2.200 metrów kwadratowych (dalej: „Centrum”). Na terenie Centrum znajduje się zaawansowana infrastruktura techniczna i informatyczna służąca do przetwarzania i przechowywania danych. Centrum jest przystosowane do świadczenia usług z zakresu X. i wyposażone jest w rozbudowane systemy monitoringu, alarmowania, sterowania, archiwizacji oraz regulacji. Obiekt spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa fizycznego i energetycznego, które są niezwykle istotne przy świadczeniu usług z zakresu X. W szczególności, w Centrum zamontowano freecooling (układy chłodzące oparte o freon i wodę lodową), agregaty prądotwórcze z silnikami Diesla i turbiną olejowo-gazową, system gaszenia azotem i inergenem, VESDA, niezależne linie energetyczne oraz przyłącze gazowe, redundantne systemy UPS, redundantne agregaty prądotwórcze. Centrum jest usytuowane na ogrodzonym i monitorowanym terenie. Zapewniana jest całodobowa ochrona fizyczna budynku i otoczenia, wdrożono specjalny system kontroli dostępu (SKD) i rejestracji zdarzeń, itp.

I S.A. (dalej: „I” lub „Spółka”) jest również firmą działającą w branży informatycznej. Spółka oferuje szeroki zakres usług i nowoczesnych rozwiązań IT dla przedsiębiorstw, outsourcing usług IT, czy rozwój oprogramowania. Jednym z obszarów działalności Spółki jest również X. Innymi słowy. Spółka oferuje swoim klientom m.in. usługi związane z przetwarzaniem i przechowaniem danych (X.). Należy przy tym zaznaczyć, że od 2014 r. Spółka przy świadczeniu usług z zakresu X. na rzecz swoich klientów korzysta z Centrum. Spółka zawarła bowiem z Nabywcą umowę (dalej: „Umowa Kolokacji”), na podstawie której Nabywca świadczy na rzecz Spółki usługę kolokacji, która polega na odpłatnym udostępnieniu Spółce powierzchni w Centrum. Na udostępnionej powierzchni Spółka umieściła swoje urządzenia potrzebne do świadczenia usług w zakresie X. (sprzęt, głównie serwery). Jak była o tym mowa, urządzenia wykorzystywane do świadczenia usług X. muszą być umieszczane w miejscach, w których zapewniane są odpowiednie standardy techniczne.

Nabywca zainteresowany jest nabyciem części przedsiębiorstwa Spółki związanej z działalnością w zakresie X. (dalej „Obszar DC”), ponieważ umożliwiłoby mu to wdrożenie bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań z zakresu X. (rozwiązania te dotychczas rozwijane były w Obszarze DC Spółki), zwiększenie zasobów, podwyższenie poziomu innowacyjności i konkurencyjności na rynku usług X. Po dokonaniu zbycia części przedsiębiorstwa (Obszaru DC) Spółka nie rozwijałaby już działalności związanej z funkcjonowaniem Centrum i X. Ten obszar działalności przejąłby Nabywca. Po zbyciu Obszaru DC, Spółka rozwijałaby pozostałe obszary działalności, w szczególności działalność związaną z szeroko pojętym outsourcingiem usług IT i rozwojem oprogramowania. Spółka zajmowałaby się m.in. świadczeniem usług konsultacyjnych z zakresu SAP. W Spółce pozostałby również tzw. Dział Backoffice (obejmujący księgowość, administrację, i controlling Spółki).

Nabywca zaproponował Spółce zakup wszelkich składników majątkowych, materialnych i niematerialnych, z uwzględnieniem zobowiązań związanych z Obszarem DC. Wyodrębnienie tych składników nastąpiłoby po pierwsze – w oparciu o wewnętrzną strukturę organizacyjną Spółki (komórkę wewnętrzną ..., stanowiącą część Działu Realizacji, o czym mowa w dalszej części wniosku), a po drugie – w oparciu o podział istniejących kontraktów na świadczenie usług X. (dalej: „Kontrakty DC”), które Spółka zawarła ze swoimi klientami. Należy wyjaśnić, że Kontrakty DC są swoistą osią, według której możliwe jest przyporządkowanie składników przedsiębiorstwa Spółki do poszczególnych działów, w tym do Działu ... zajmującego się Obszarem DC. Nabywca przejąłby wyłącznie te kontrakty, które dotyczą stricte Obszaru X.

W przypadku dokonania sprzedaży Obszaru DC, doszłoby do zakończenia Umowy Kolokacji. Po zbyciu Obszaru DC Spółka nie potrzebowałaby już bowiem powierzchni w Centrum. Urządzenia Spółki, które na podstawie Umowy Kolokacji znajdują się w Centrum, zostałyby zakupione przez Nabywcę, który przejąłby działalność w zakresie Obszaru DC. Po dokonaniu transakcji Wnioskodawcy mogliby kontynuować współpracę. Przykładowo, Nabywca będzie mógł nabywać od Spółki usługi IT, lub w inny sposób korzystać z oferty handlowej Spółki, jak również I nie wyklucza zakupu usług związanych z X. od Nabywcy. Wnioskodawcy będą mogli w przyszłości współpracować przy realizacji wybranych projektów (np. na zasadzie podwykonawstwa), jednak działalność związana ze świadczeniem usług X. (i z samym Centrum) rozwijana byłaby już tylko w przedsiębiorstwie Nabywcy.

W dalszej części wniosku zawarto szczegółowy opis składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań dotyczących Obszaru DC, które mają być przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży.

Podział funkcjonalny działalności Spółki

Działalność Spółki obejmuje dwa główne obszary funkcjonalne:

  1. outsourcing usług IT oraz rozwój oprogramowania,
  2. usługi ... .

Jak już była o tym mowa, Spółka wyodrębnia dwa ww. obszary swojej działalności w aspekcie funkcjonalnym na podstawie zawieranych z klientami kontraktów. Kontrakty to inaczej kluczowe projekty (z reguły długofalowe, wieloletnie) realizowane na rzecz klientów Spółki. Kontrakty dotyczą sfery związanej z szeroko pojętym outsourcingiem usług informatycznych i rozwojem oprogramowania albo wiążą się ze świadczeniem usług w zakresie ... (czyli z Obszarem DC, który ma być przedmiotem sprzedaży).

Poniżej Spółka wyjaśnia, na czym polegają dwa kluczowe obszary jej działania.

Outsourcing usług IT i rozwój oprogramowania

W najogólniejszym ujęciu, outsourcing usług IT polega na przejmowaniu przez Spółkę odpowiedzialności za wybrane sfery związane z IT funkcjonujące w danej firmie. Outsourcing usług IT może przyjmować formę:

  1. pełnego outsourcingu usług IT – czyli świadczenia pełnozakresowych usług outsourcingowych (Complete IT Outsourcing). Outsourcing ten polega na przejmowaniu odpowiedzialności za całe obszary IT w danej firmie. Pełny outsourcing umożliwia klientom koncentrację na rozwoju ich podstawowej działalności i tym samym optymalizację kosztów IT,
  2. outsourcingu selektywnego – czyli przejęcia przez Spółkę odpowiedzialności za jeden lub kilka wybranych obszarów IT w danej firmie. Outsourcing selektywny zazwyczaj opiera się na współpracy z działem IT istniejącym u danego klienta.

W ramach tej sfery działalności Spółki świadczone są między innymi następujące usługi:

  • Usługi Service Desk – czyli szeroko zakrojona pomoc dla klientów Spółki w rozwiązywaniu wszelkich problemów związanych z IT. Usługi Service Desk mogą być wykonywane zdalnie, jak również w siedzibie klienta,
  • Usługi administrowania systemami i aplikacjami – usługi obejmujące środowiska systemowe i narzędzia niezbędne do ich utrzymania,
  • Monitoring infrastruktury i systemów – nadzór nad sprzętem i oprogramowaniem, sieciami LAN i WAN, nadzór nad kluczowymi procesami, serwis oprogramowania systemowego, diagnostykę awarii i podejmowanie natychmiastowych działań. Podstawową funkcją monitoringu jest minimalizacja ryzyka awarii,
  • Audyty IT – usługa audytu IT ma na celu diagnozę oraz określenie obszarów podwyższonego ryzyka w działaniu IT klienta. Może obejmować podstawowy zakres inwentaryzacji oraz opisu środowiska IT, lub uwzględniać dokładny opis wszystkich audytowanych obszarów. Po przeprowadzeniu audytu, klient otrzymuje materiał podsumowujący wraz ze wskazaniem zagrożeń i rekomendacjami,
  • Usługi wdrażania, integracji oraz rozwijania aplikacji i systemów oraz oprogramowania (m.in. system Atmosfera, system do obsługi rozliczeń komorniczych ORKA, produkty VPN etc.),
  • Konsultacje SAP – szeroki wachlarz usług związanych z administrowaniem i wdrażaniem systemów SAP u klientów, czynny udział we wdrożeniach, migracji danych, integracji z innymi systemami informatycznymi klientów oraz systemami zewnętrznymi,
  • Pozostałe usługi IT – świadczone głównie na rzecz firm z sektora MSP.

Obszar DC

Druga sfera działalności Spółki – związana z X. – obejmuje usługi dedykowane klientom nieposiadającym własnego X. (czyli centrum przetwarzania danych) oraz klientom poszukującym dodatkowej lokalizacji, niezbędnej do przechowywania danych lub infrastruktury teleinformatycznej.

Usługi świadczone obecnie w ramach Obszaru DC obejmują w szczególności:

  • udostępnianie klientom serwerów fizycznych – klient może korzystać z serwera będącego własnością Spółki (dzierżawa serwera),
  • kolokacji – czyli fizycznemu umieszczeniu serwerów lub innych urządzeń należących do klienta w Centrum. Usługi te oprócz udostępnienia przestrzeni do kolokacji zwykle obejmują również nadzór nad sprzętem klienta,
  • dzierżawę dedykowanych łączy WAN i redundantnych łączy Internet w X.,
  • udostępniania infrastruktury sieciowej X. (firewall. load balancer, kanały VPN),
  • wykonywanie kopii zapasowych i odtwarzanie danych serwerów klienta (serwer backup).

Obszar DC obejmuje również tzw. Serwer Cloud, czyli usługi w chmurze. Świadczenie tego rodzaju usług następuje w oparciu o tzw. model IaaS, polegający na udostępnianiu mocy obliczeniowej. Funkcjonuje w oparciu o bezpieczną i skalowalną platformę chmury prywatnej, hybrydowej lub publicznej. Technologia ta pozwala na wykorzystanie zasobów serwerów klastra obliczeniowego oraz macierzy dyskowych w sposób liniowy, a koszty w modelu abonamentowym obejmują tylko wykorzystane zasoby.

Usługi ... obejmują przede wszystkim:

  • zapewnienie i utrzymanie infrastruktury chmury prywatnej dla klienta (Private Cloud),
  • udostępnianie zasobów IaaS w modelu chmury publicznej (Public Cloud),
  • zarządzanie środowiskiem wirtualnym klienta,
  • dzierżawę dedykowanych łączy WAN i redundantnych łączy Internet w X.,
  • udostępnienie infrastruktury sieciowej X. (firewall, load balancer. kanały VPN),
  • udostępnianie zasobów dyskowych,
  • zabezpieczenie danych ze środowisk wirtualnych typu Private & Public Cloud.

Struktura organizacyjna Spółki

W ramach I istnieje wewnętrzna struktura organizacyjna określona w Regulaminie Organizacyjnym. W Spółce wyodrębniono kilka głównych działów. Każdy z nich posiada swojego Dyrektora – są nimi osoby wchodzące w skład Zarządu Spółki. Spółka posiada następujące Działy:

  • Dział Sprzedaży - Dział Sprzedaży zajmuje się sprzedażą projektów, usług oraz produktów IT. Dział Sprzedaży pełni istotne funkcje biznesowe – planuje i realizuje strategię handlową i marketingową Spółki, utrzymuje relacje z klientami, analizuje potrzeby klientów, opracowuje i prezentuje oferty handlowe, zajmuje się dystrybucją produktów IT, etc. Dział Sprzedaży dba również o wizerunek Spółki i reprezentowanie marki na rynku. W ramach Działu Sprzedaży funkcjonują mniejsze jednostki – zespoły (np. zespół ds. klientów z sektora MŚP).
  • Dział Backoffice – Dział Backoffice skupia pracowników i współpracowników Spółki zajmujących się księgowością, kadrami, controllingiem oraz jakością i bezpieczeństwem.
  • Dział Realizacji – Dział Realizacji zajmuje się wdrażaniem (realizacją, wykonywaniem i koordynacją) kontraktów zawieranych z klientami. Ponadto, Dział ten planuje i inicjuje nowe projekty na etapie negocjowania umów z klientami. Dział Realizacji cechuje się bardziej złożoną strukturą organizacyjną i dzieli się na kilka mniejszych działów:
    • Dział Rozwoju Oprogramowania,
    • Dział Outsourcingu.
    • Dział Usług ... .


Dział Usług ... zajmuje się Obszarem DC. W kontekście wewnętrznej struktury organizacyjnej Spółki, należy zatem stwierdzić, że Obszarowi DC odpowiada wydzielona organizacyjnie jednostka wewnętrzna, jaką jest Dział Usług ... .

Kompetencje Działu Usług ... polegają na organizacji i zarządzaniu Obszarem DC, w tym w szczególności na:

  • zarządzaniu, utrzymaniu i rozwoju infrastruktur} technicznej ... .
  • analizie rekomendowanych rozwiązań techniczno - organizacyjnych w Obszarze DC,
  • utrzymaniu ciągłości pracy w Obszarze DC,
  • uzgadnianiu i zarządzaniu podwykonawcami w ramach Obszaru DC,
  • zarządzaniu optymalizacją w Obszarze DC,
  • zarządzaniu i rozwojem oraz utrzymaniem chmury obliczeniowej (cloud).

Obszar DC posiada własnego kierownika i jest nim Kierownik Centrum Przetwarzania Danych. Do głównych zadań Kierownika Centrum Przetwarzania Danych należy koordynowanie wszelkich projektów związanych z Obszarem DC oraz określanie celów strategicznych i operacyjnych dla Obszaru DC. Kierownik Centrum Przetwarzania Danych posiada odpowiednią wiedzę oraz kompetencje z zakresu X.

Należy zauważyć, że większość zasobów i infrastruktury technicznej związanych z Obszarem DC i Działem Usług ... została wydzielona terytorialnie. Serwerownia i najważniejsze urządzenia Spółki (takie jak serwery fizyczne, szafy, urządzenia sieciowe, zabezpieczenia – niezbędne do prowadzenia działalności z zakresu X. przez I) zlokalizowane są w Centrum (tj. przy ul….).

Lokalizacja przy ul. … …. to również adres specjalnie utworzonego oddziału Spółki. W Spółce funkcjonuje bowiem kilka oddziałów wyodrębnionych organizacyjnie i prawnie, które są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym:

  • I S.A. Oddział w W.,
  • I S.A. Oddział w K. – Help Desk i Biuro z siedzibą w K. przy ul. …,
  • I S.A. Oddział w K. – X. (dalej: „DC K.”) z siedzibą w K. przy ul. ,
  • I S.A. Oddział w Ł.

Oddział DC K. został utworzony i zarejestrowany w KRS w 2015 r. Należy wyjaśnić, że formalne wyodrębnienie DC K. – poprzez wpisanie oddziału do KRS – podkreśla wydzielenie organizacyjne Obszaru DC, choć nie oznacza, że wszelkie czynności związane z Obszarem DC muszą być faktycznie wykonywane w Centrum w K. Z uwagi na specyfikę działalności informatycznej (np. specyfikę usług w tzw. chmurze) czynności z Obszaru DC mogą wykonywać w dowolnym czasie także inne osoby, przypisane w strukturze organizacyjnej Spółki do Działu Usług ... .

Wyodrębnienie finansowe

W systemie księgowym Spółki wyodrębnia się przychody i koszty dotyczące Obszaru DC (chociaż dla Oddziału DC K. nie jest sporządzany odrębny bilans). Spółka dokonuje takiego wyodrębnienia przede wszystkim na postawie istniejących Kontraktów DC. Każdy Kontrakt DC posiada swój własny, dedykowany numer. Wszelkie faktury przychodowe, które dotyczą danego Kontraktu DC są odpowiednio oznakowane numerem Kontraktu DC. W systemie księgowym Spółka identyfikuje (przy uwzględnieniu numeracji faktur) przychody związane z poszczególnymi Kontraktami DC (i tym samym wszystkie przychody uzyskiwane w ramach Obszaru DC). Dzięki wdrożonym systemom informatycznym, Spółka dysponuje również rozbudowanymi danymi finansowymi dla celów rachunkowości zarządczej (np. ustala marże uzyskane na danym Kontrakcie DC, itp.).

Spółka wydziela również koszty związane z Obszarem DC. Do kosztów Obszaru DC Spółka zalicza wynagrodzenia pracowników przypisanych do Obszaru DC (Działu ...) wraz z narzutami, jak również diety, koszty podróży służbowych, itp. Identyfikowane są też koszty związane z nabyciem usług telekomunikacyjnych dotyczące Obszaru DC (koszty związane z korzystaniem z telefonów komórkowych pracowników przypisanych do Obszaru DC). Spółka wydziela też środki trwałe związane z Obszarem DC (w konsekwencji identyfikuje odpisy amortyzacyjne dokonywane od tych środków trwałych). Do kosztów Obszaru DC Spółka zalicza też koszty związane z leasingami. np. samochodów wykorzystywanych przez pracowników Obszaru DC, wynagrodzenia płacone na podstawie Umowy Kolokacji. koszty ubezpieczenia sprzętu wykorzystywanego do świadczenia usług X., itp.

W związku z powyższym, na celów wewnętrznych Obszar DC jest wyodrębniony pod względem finansowym.

Przedmiot transakcji

W ramach planowanej transakcji Nabywca zamierza nabyć wszelkie materialne i niematerialne składniki majątkowe związane z Obszarem DC, w tym także zobowiązania dotyczące Obszaru DC.

Składniki materialne i niematerialne związane z Obszarem DC, które są przedmiotem planowanej transakcji to przede wszystkim:

  • sprzęt komputerowy i sieciowy będący własnością Spółki – są to przede wszystkim sprzęty Spółki fizycznie znajdujące się w Centrum, jak np. serwery, macierze, tzw. switche (przełączniki) sieciowe, szafy rack, moduły, inne urządzenia służące do kolokacji, urządzenia sieciowe, systemy zabezpieczeń etc.,
  • pozostały sprzęt – jak np. laptopy, drukarki, projektory, telefony komórkowe,
  • wartości niematerialne i prawne związane z Obszarem DC (w tym m.in. licencje, autorskie prawa majątkowe, bazy danych, softy do wirtualizacji) – w zakresie, w jakim wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są do świadczenia usług przez Obszar DC i w zakresie, w jakim zbycie będzie możliwe z punktu widzenia przepisów powszechnie obowiązującego prawa i zawartych umów licencyjnych.

Ponadto, Nabywca przejmie również prawa i zobowiązania wynikające z umów dotyczących Obszaru DC, w szczególności z:

  • Kontraktów DC - Nabywca wstąpi (w miejsce Spółki) w dotychczas realizowane Kontrakty DC. Nabywca przejmie zatem wszelkie prawa i obowiązki z nich wynikające,
  • umów leasingowych zawartych przez Spółkę, dotyczących Obszaru DC. Umowy leasingowe dotyczące zbywanego Obszaru DC mogą dotyczyć m.in. macierzy wraz z oprogramowaniem i licencjami, komputerów, samochodów osobowych, etc.

Należy dodać, że w związku z zaprzestaniem rozwijania przez Spółkę działalności z zakresu X., Umowa Kolokacji zawarta z Nabywcą ulegnie zakończeniu.

Należy przy tym podkreślić, że Wnioskodawcy wystąpią o wszelkie niezbędne zgody wymagane prawem oraz umowami (np. Kontraktami DC, umowami zawartymi z dostawcami i leasingodawcami) w celu umożliwienia skutecznego praw i zobowiązań wynikających z poszczególnych umów.

W związku z planowaną transakcją nabycia Obszaru DC, Nabywca przejmie pracowników przypisanych do Obszaru DC – nastąpi to w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Będą to głównie pracownicy wykonujący swoje czynności w K. Nabywca przejmie informatyków zajmujących się m.in. utrzymaniem zasobów X. Spółki, tworzeniem kopii zapasowych, czy świadczący usługi wsparcia w zakresie przetwarzania danych.

Zarówno Spółka, jak i Nabywca są czynnymi podatnikami VAT i zajmują się wykonywaniem działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Zakupiony przez Nabywcę zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC będzie wykorzystywany przez Nabywcę do świadczenia usług na rzecz klientów Nabywcy. Usługi te podlegają opodatkowaniu VAT.

Celem pełnego wyjaśnienia stanu faktycznego Wnioskodawcy informują również o tym, że obecnie Nabywca jest akcjonariuszem Spółki. Umowa zakupu pakietu akcji Spółki została zawarta w dniu 22 grudnia 2016 r. Nabywca nabył pakiet akcji Spółki, gdyż – z uwagi na swój profil działalności gospodarczej – był zainteresowany Obszarem DC Spółki. Po zakupie przedsiębiorstwa od Spółki Nabywca planuje wycofanie się ze Spółki (umorzenie akcji posiadanych w Spółce za wynagrodzeniem).

Interes prawny w złożeniu wniosku wspólnego

Wnioskodawcy są zainteresowani poznaniem skutków podatkowych planowanej transakcji sprzedaży Obszaru DC na gruncie ustawy VAT. Ustalenie skutków podatkowych czynności zbycia Obszaru DC jest istotne zarówno z punktu widzenia Spółki, jak również Nabywcy.

Wnioskodawcom zależy na uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, czy zorganizowany zespól składników materialnych i niematerialnych, który ma być przedmiotem transakcji (Obszar DC) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w świetle Ustawy VAT. Rozstrzygnięcie tej kwestii decyduje bowiem o tym, czy planowana transakcja powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W przypadku uznania przez tut. Organ, że zorganizowany zespół składników Obszaru DC nie stanowi ZCP, Spółka będzie zobowiązana do naliczenia podatku VAT w związku ze sprzedażą. W takim wypadku Nabywca otrzyma od Spółki fakturę uwzględniającą VAT i dlatego Nabywca zainteresowany jest ustaleniem, czy w takiej sytuacji nabędzie prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z takiej faktury. Gdyby Spółka błędnie uznała przedmiot transakcji za zbiór składników materialnych i niematerialnych nie stanowiący ZCP i nieprawidłowo naliczyła VAT, wówczas Spółka nie miałaby prawa do odliczenia.

Ponieważ Wnioskodawcy zadają w niniejszym wniosku również pytanie dotyczące prawa do odliczenia VAT naliczonego przez Nabywcę w sytuacji, w której zbywany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Obszarem DC nie zostałby zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (pytanie nr 3) przy udzielaniu odpowiedzi na to pytanie Wnioskodawcy proszą o przyjęcie następującego założenia:

Wnioskodawcy proszą o przyjęcie, że Spółka wystawi prawidłowo fakturę VAT i prawidłowo opodatkuje VAT należnym dostawę poszczególnych składników majątkowych zbywanych na rzecz Nabywcy. Innymi słowy, że nie dojdzie do sytuacji, w której poszczególne składniki majątkowe mogłyby być uznane za zwolnione z VAT na podstawie przepisów ustawy VAT albo wyłączone z opodatkowania VAT (np. z uwagi na to, że nie byłyby one ani towarem ani usługą).

Wnioskodawcy pragną poinformować, że Nabywca złożył odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków sprzedaży Obszaru DC na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na planowany termin zawarcia umowy, Wnioskodawcy uprzejmie proszą tut. Organ podatkowy o możliwie jak najszybsze rozpatrzenie niniejszego wniosku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Obszarem DC stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa?
  2. Czy sprzedaż Obszaru DC w postaci opisanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC podlega opodatkowaniu VAT i powinna być udokumentowana wystawieniem faktury VAT przez Spółkę?
  3. Gdyby Organ podatkowy uznał, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wówczas Wnioskodawcy proszą o odpowiedź na dodatkowe pytanie:

Czy Nabywcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu od Spółki składników materialnych i niematerialnych związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC, jeśli Spółka prawidłowo wystawi Nabywcy fakturę VAT dokumentującą transakcję sprzedaży i prawidłowo opodatkuje VAT dostawę poszczególnych składników materialnych i niematerialnych związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC (tj. prawidłowo ustali, że dostawa poszczególnych składników nie jest objęta zwolnieniem ani wyłączeniem z opodatkowania VAT)?

Stanowisko Wnioskodawcy (grupy zainteresowanych):

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawców, opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związany z Obszarem DC, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawców, sprzedaż Obszaru DC w postaci opisanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC nie podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, czynność ta nie powinna być udokumentowana fakturą VAT.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawców, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związany z Obszarem DC, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jeśli jednak Organ podatkowy nie podziela takiego stanowiska, to Wnioskodawcy uważają, że Nabywcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu od Spółki składników materialnych i niematerialnych związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC, pod warunkiem jednak, że Spółka prawidłowo wystawi Nabywcy fakturę VAT dokumentującą transakcję sprzedaży i prawidłowo opodatkuje VAT dostawę poszczególnych składników materialnych i niematerialnych związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC (tj. prawidłowo ustali, że dostawa poszczególnych składników nie jest objęta zwolnieniem ani wyłączeniem z opodatkowania VAT).

Uzasadnienie Ad. 1

Definicja legalna przedsiębiorstwa została sformułowana w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa to pojęcie charakterystyczne dla prawa podatkowego. Na mocy art. 2 pkt 27e Ustawy VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej również „ZCP”) należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie ustawy VAT, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:

  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa muszą być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

W związku z powyższym, aby dany zespół składników majątkowych mógł być uznany za ZCP nie wystarczy istnienie jakiejkolwiek (dowolnej) masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową z możliwością samodzielnego funkcjonowania – w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, gdyż:

  1. stanowi on zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań,
  2. jest wydzielony organizacyjnie w Spółce,
  3. jest wydzielony pod względem finansowym,
  4. służy do realizacji określonych zadań gospodarczych (wydzielenie funkcjonalne) i może z powodzeniem stanowić przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Ad. a) Zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań.

Wskazywany przez Spółkę wyodrębniony zespół składników przypisanych do Obszaru DC składa się z elementów materialnych (np. środków trwałych i wyposażenia, w szczególności infrastruktury informatycznej i sieciowej związanej z Centrum) oraz składników niematerialnych, do których należą między innymi wartości niematerialne i prawne takie jak oprogramowanie, licencje, bazy danych etc.

Zespół składników majątkowych wzbogacony jest o kapitał ludzki, w postaci pracowników Spółki. Pracownicy związani z Obszarem DC to w większości wykwalifikowani informatycy zajmujący się obsługą Obszaru DC.

Z Obszarem DC związane są też skonkretyzowane zobowiązania, w szczególności wynikające z zawartych Kontraktów DC. Ponadto, w skład zobowiązań Obszaru DC wchodzą m.in. zobowiązania wobec dostawców oraz zobowiązania wynikające z zawartych umów leasingowych związanych z Obszarem DC.

Jak była o tym mowa, przedmiotem transakcji nie będzie wyłącznie sprzedaż składników majątku Spółki związanych z Obszarem DC (materialnych i niematerialnych). Nabywca przejmie bowiem także zobowiązania (obciążenia) związane z tą sferą działalności Spółki. Warto zauważyć, że organy podatkowe prezentują stanowisko, zgodnie z którym dla uznania danego zespołu składników za ZCP konieczne jest przejęcie nie tylko składników majątkowych zwiększających stan aktywów podatnika, ale również składników o charakterze pasywnym (zobowiązań). W przedmiotowej sprawie taka sytuacja będzie miała miejsce.

Zobowiązania związane z Obszarem DC są bowiem integralną częścią zbywanej części przedsiębiorstwa Spółki. Z uwagi na specyfikę Kontraktów DC (stanowiących swoistą oś Obszaru DC), niemożliwe byłoby przejęcie ich przez Nabywcę z wyłączeniem obowiązków z nich wynikających.

Zdaniem Spółki składniki, które mają zostać sprzedane w ramach zbycia Obszaru DC pozostają ze sobą w spójnych, ścisłych i wzajemnych relacjach, pozwalających uznać Obszar DC za zorganizowany i zintegrowany zespół składników, a nie za zbiór niezależnych od siebie elementów.

Ad. b) Wydzielenie organizacyjne.

Ocena, czy określony zespół składników majątkowych stanowi ZCP dokonywana jest na dzień zbycia. Kluczowe jest zatem, aby składniki majątkowe stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa u zbywcy.

Zdaniem organów podatkowych, dany zespół składników majątkowych jest wyodrębniony organizacyjnie, jeśli w strukturze danego przedsiębiorstwa utworzony został na przykład wydział, zakład, czy dział. Takie wnioski płyną m.in. z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 grudnia 2016 r. znak 1462-IPPP2.4512.812.2016.1.DG):

„Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

W ocenie Spółki Obszar DC został wydzielony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie – Spółce. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza bowiem, że Obszar DC ma określone miejsce w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Obszarowi DC odpowiada wewnętrzna komórka organizacyjna, jaką jest Dział ..., będący częścią Działu Realizacji. Wyodrębnienie Działu ... znajduje też swoje odzwierciedlenie w Regulaminie organizacyjnym Spółki.

O wyodrębnieniu organizacyjnym może świadczyć także struktura zarządzania oraz podległość służbowa i funkcjonalna pracowników danej jednostki wewnętrznej. Na istnienie wyodrębnienia organizacyjnego poszczególnych jednostek biznesowych funkcjonujących w ramach spółki może wskazywać też powołanie dyrektorów lub kierowników dla takich jednostek. Jak była o tym mowa, pracownicy Spółki skupieni w Obszarze DC posiadają swojego kierownika i jest nim Kierownik Centrum Przetwarzania Danych.

O wydzieleniu organizacyjnym Obszaru DC świadczy również fakt wyodrębnienia oddziału DC K. oraz jego zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Warto jednak zauważyć, że wyodrębnienie organizacyjne ZCP nie musi być zawsze równoznaczne z wyodrębnieniem organizacyjno-prawnym. W związku z tym, do uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP nie jest konieczne wyodrębnianie części przedsiębiorstwa w formie oddziału zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym (choć w przypadku Spółki miało to miejsce, w celu podkreślenia terytorialnego skoncentrowania zasobów X.).

Reasumując, Spółka uważa, że za wydzieleniem organizacyjnym ZCP w strukturach jej przedsiębiorstwa przemawia między innymi:

  • fakt uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Spółki, w którym wyodrębniono Dział Usług ...(jako część Działu Realizacji),
  • fakt, iż Obszar DC posiada własnego kierownika,
  • przypisanie do komórki organizacyjnej odrębnej nazwy własnej ..Dział Usług ...", indywidualizującej i wyróżniającej ten dział w ramach Spółki,
  • posiadanie własnej bazy klientów,
  • określanie własnych celów strategicznych,
  • dodatkowe wyodrębnienie formalne w postaci utworzenia i rejestracji oddziału w KRS - Oddział DC K.

Ad. c) Wydzielenie finansowe.

Konieczność wyodrębnienia finansowego ZCP nie oznacza automatycznie, że ZCP musi być samobilansującym się oddziałem. W orzecznictwie podkreśla się ponadto, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, lecz sytuację, w której – poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych – możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 29 stycznia 2016 r. znak IPTPP1/4512-604/15-2/AK stwierdził:

„Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuacje, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwu można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.”

Taki pogląd wyrażany został również w interpretacji indywidualnej wydanej przez tut. Organ, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 marca 2016 r. znak IBPP3/4512-946/15/JP, w której wskazano na następujące cechy wyodrębnienia finansowego ZCP:

„Wyodrębnienie finansowe polega na tym. iż system księgowy Wnioskodawcy pozwala generować odpowiednio następujące raporty i zestawienia: rachunki wyników, ewidencję środków trwałych (tabele amortyzacyjne), koszty osobowe. Dodatkowo system księgowy umożliwia przypisanie do Obszaru Usług Kolejowych kosztów i przychodów. Sposób ewidencji kosztów pozwała na przyporządkowanie do Obszaru Usług Kolejowych kosztów bezpośrednich i części kosztów pośrednich. Obszar Usług Kolejowych jest w stanie wyodrębnić zapisy księgowe na potrzeby ewidencji należności i zobowiązań. Nabywca, na bazie nabytego majątku. w ramach planowanej transakcji, będzie kontynuować dotychczasową działalność, realizowaną przez zbywaną część przedsiębiorstwa – Obszar Usług Kolejowych.”

W świetle powyższego za wystarczające należy uznać wyodrębnienie finansowe danej części przedsiębiorstwa dla celów rachunkowości zarządczej, jeśli polega ono na odrębnym ewidencjonowaniu przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem danej części przedsiębiorstwa. Organy podatkowe prezentują stanowisko, że w kontekście wydzielenia finansowego znaczenie może mieć również sposób wystawiania dokumentów księgowych, pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów do odpowiedniej części przedsiębiorstwa.

Spółka uważa, że za wydzieleniem finansowym ZCP w strukturach jej przedsiębiorstwa przemawia to, że:

  • Spółka posiada w ramach systemu księgowego odpowiednią analitykę, w ramach której jest w stanie wyodrębniać przychody i koszty odnoszące się do Kontraktów DC i tym samym do Obszaru DC,
  • Spółka odrębnie oznacza faktury sprzedażowe związane z działalnością Obszaru DC (Kontrakty DC posiadają przypisane im numery),
  • dla Zarządu Spółki przygotowywane są zestawienia na temat wyników i zysków poszczególnych kontraktów z Obszaru DC,
  • księgi rachunkowe Spółki prowadzone są w sposób pozwalający na wyodrębnienie należności i zobowiązań związanych z działalnością prowadzoną w ramach Obszaru DC.

Należy więc uznać, że warunek wyodrębnienia finansowego w przypadku Obszaru DC jest spełniony.

Ad. d) Wydzielenie funkcjonalne.

Aby zespół składników materialnych i niematerialnych mógł być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa musi stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Organy podatkowe zazwyczaj interpretują tę przesłankę jako potencjalną zdolność ZCP do działania jako samodzielnego podmiotu gospodarczego. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 20 maja 2016 r. znak ITPP2/4512-142/16/PB stwierdził, że:

„Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego. kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespól składników niematerialnych i materialnych, musi posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy, realizujący zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.”

Analizując spełnienie przesłanki wydzielenia funkcjonalnego, organy podatkowe zwracają również uwagę na elementy, które mogą wskazywać na to, że dany podmiot ma zdolność samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym:

„Z kolei o wyodrębnieniu funkcjonalnym przedmiotu transakcji w strukturze działalności Zbywcy świadczy wyznaczenie osób odpowiedzialnych za kierowanie pracą serwisu oraz nadzór nad sprawami finansowymi jednostki. Poza tym do Lokalizacji G. przypisany jest odrębny zespól pracowników, składniki majątkowe i niemajątkowe, korzystanie z odrębnej nieruchomości w formie umowy najmu.” (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 grudnia 2016 r., znak 1462-IPPP2.4512.812.2016.l.DG).

W ocenie Wnioskodawców, Obszar DC posiada zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. W przypadku Obszaru DC jest bowiem możliwe:

  • przypisanie do Obszaru DC pracowników, składników materialnych i niematerialnych,
  • precyzyjne wskazanie projektów realizowanych przez Obszar DC (Kontraktów DC),
  • prowadzenie odrębnej analityki księgowej dla Obszaru DC,
  • określenie celów strategicznych Obszaru DC.

W świetle powyższych okoliczności można uznać, że Obszar DC posiada zdolność do samodzielnego bytu gospodarczego i tym samym uznać ten zespół składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Inny słowy, zespół składników tworzących Obszar DC jest gotowy i zdolny do podjęcia działalności w swoim dotychczasowym zakresie po dokonaniu jego sprzedaży. W ocenie Wnioskodawców, zdolność ta jest rzeczywista i pełna, a nie jedynie potencjalna. Elementy przedsiębiorstwa Spółki, które nie będą przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży, nie wpływają na możliwość kontynuowania działalności gospodarczej przez Obszar DC.

Uzasadnienie Ad. 2

Organy podatkowe podkreślają, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w art. 2 pkt 27e Ustawy VAT nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy VAT. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Należy zatem uznać, że art. 6 pkt 1 ustawy VAT wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Organy podatkowe dokonując wykładni art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy VAT – w wydawanych interpretacjach indywidualnych – zwracają uwagę na doniosłe znaczenie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szczególnie często powołują się na wyroku C-497/01 w sprawie Zita Modes przeciw ko Administration de lenregistrement et des domaines, w którym to orzeczeniu TSUE podkreślił, że niezgodne z przepisami Dyrektywy jest wprowadzanie przez państwo członkowskie jakichkolwiek ograniczeń innych niż te, o których mowa w Dyrektywie. Z powołanego orzeczenia wynika, że rozstrzygnięcie, czy dany zespół składników stanowi ZCP wymaga zawsze uwzględnienia okoliczności konkretnego przypadku:

„(...) Mając na uwadze powyższe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy stwierdzić. że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwu Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Tym bardziej, elementem tym nie mogą być obciążające zorganizowaną część przedsiębiorstwa zobowiązania. W tym zakresie Trybunał uznał bowiem, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwu lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.” (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 29 stycznia 2016 r. znak IPTPP1/4512-604/15-2/AK).

Analogiczne wnioski wynikają z interpretacji indywidualnej wydanej przez tut. Organ, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 marca 2016 r. znak IBPP3/4512-946/15/JP.

Analiza całokształtu okoliczności związanych z planowaną transakcją sprzedaży części przedsiębiorstwa – Obszaru DC – przez I na rzecz S prowadzi do wniosku, że będzie to transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji sprzedaż Obszaru DC nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Tym samym Spółka nie powinna wystawiać w związku ze sprzedażą Obszaru DC faktury z VAT.

Uzasadnienie Ad. 3

Prawo do odliczenia podatku naliczonego stanowi fundament zasady neutralności podatku od towarów i usług. Prawo to wynika z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy VAT.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Jak była o tym mowa, nabywany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC będzie wykorzystywany przez Nabywcę do świadczenia usług z zakresu X. na rzecz klientów Nabywcy. Usługi te są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Niewątpliwie zatem zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy VAT, tj. wykorzystywanie towarów lub usług do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Zatem, jeżeli zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związany z Obszarem DC, zostanie uznany przez Organ podatkowy za zespół składników majątkowych nie stanowiący ZCP, należy uznać, że Nabywcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu składników materialnych i niematerialnych związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC. Jednakże, warunkiem koniecznym odliczenia podatku przez Nabywcę jest prawidłowe wystawienie faktury VAT przez Spółkę, dokumentującej transakcję sprzedaży oraz prawidłowe opodatkowanie VAT dostawy poszczególnych składników materialnych i niematerialnych związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC (tj. prawidłowe ustalenie przez Spółkę, że dostawa poszczególnych składników nie jest objęta zwolnieniem ani wyłączeniem z opodatkowania VAT). Gdyby bowiem Spółka opodatkowała VAT składniki majątkowe, których dostawa objęta byłaby zwolnieniem lub wyłączeniem od opodatkowania, wówczas Spółka nie miałaby prawa do odliczenia VAT naliczonego z uwagi na brzmienie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie:

  • uznania, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Obszarem DC stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa,
  • uznania, że sprzedaż Obszaru DC w postaci opisanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, związanych z realizacją działalności gospodarczej w ramach Obszaru DC nie podlega opodatkowaniu VAT a w konsekwencji, czynność ta nie powinna być udokumentowana fakturą VAT.

W związku z udzieleniem pozytywnej odpowiedzi na pytanie oznaczone we wniosku nr 1, przy warunkowej formule pytania nr 3, odpowiedź na to pytanie korelujące z pytaniem nr 1, stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo zaznacza się, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, co oznacza, że jeżeli w toku przeprowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego zostanie ustalony inny stan interpretacja nie wywoła skutku prawnego. W związku z powyższym, interpretacja traci aktualność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj