Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0461-ITPP2.4512.175.2017.1.AGW
z 10 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2017 r. (data wpływu 21 lutego 2017 r.), uzupełnionym w dniu 24 kwietnia 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem w formie darowizny zespołu składników majątkowych i niemajątkowych oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 lutego 2017 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 24 kwietnia 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem w formie darowizny zespołu składników majątkowych i niemajątkowych oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Matka Wnioskodawcy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza została rozpoczęta w 1991 r., a jej głównym przedmiotem jest sprzedaż hurtowa i detaliczna łożysk, pasów klinowych, uszczelnień technicznych, smarów, klejów oraz innych specjalistycznych akcesoriów dla przemysłu, transportu i rolnictwa (przeważająca działalność gospodarcza PKD 46.90.Z „Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana”).

W ramach tego przedsiębiorstwa, na mocy wewnętrznego zarządzenia, funkcjonują wyodrębnione organizacyjnie i finansowo działy, tj. Dział Handlowy oraz Dział Zarządzania Nieruchomościami.

Wydzielenie organizacyjne funkcjonuje w sposób faktyczny i realny poprzez możliwość przypisania określonych umów, zdarzeń gospodarczych, dokumentów oraz operacji do określonego Działu.

Wydzielenie organizacyjne krystalizuje się m.in. poprzez możliwość wydzielenia odrębnych umów, odrębnego majątku jak i odrębnych przepływów finansowych.

Wobec tego, główna działalność przedsiębiorstwa prowadzonego przez matkę Wnioskodawcy (tj. sprzedaż hurtowa i detaliczna specjalistycznych akcesoriów dla przemysłu, transportu i rolnictwa) objęta jest Działem Handlowym i tym samym jest odrębna od ww. Działu Zarządzania Nieruchomościami.

Dział Handlowy zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną towarów handlowych, zaopatrzeniem, magazynowaniem tych towarów oraz kontaktami handlowymi z kontrahentami przedsiębiorstwa – zarówno dostawcami jak i odbiorcami. Dział odpowiada za promocję, kreację, działania wizerunkowe i komunikacyjne, tworzy ofertę handlową, strategię rozwoju i wprowadza nowe towary do oferty. W zakres obowiązków tego Działu wchodzą także: controlling, system zarządzania jakością, a także administracja finansowo-księgowa i informatyczna.

Natomiast Dział Zarządzania Nieruchomościami zajmuje się administracją związaną z wykorzystywanymi w działalności przedsiębiorstwa nieruchomościami. Do zadań działu należy zarządzanie nieruchomościami, w tym zarządzanie najmem i kontaktem z najemcą. Dział zajmuje się także nadzorem nad eksploatacją i konserwacją budynku oraz zarządzaniem technicznym/koordynacją techniczną, zarządzaniem energią elektryczną i innymi kosztami, tj. ogrzewaniem budynku, usługami wodociągowymi (woda, odprowadzanie ścieków), monitoringiem i ochroną posesji, ubezpieczeniem budynku, wywozem odpadów, utrzymaniem czystości, konserwacjami, podatkiem od nieruchomości. Do tego Działu przypisana jest m.in. część budynku należącego do „Wnioskodawcy”, wykorzystywana w działalności gospodarczej, który stanowi w tej części środek trwały podlegający amortyzacji. Część tego budynku, tj. lokal biurowy położony na jego parterze jest wynajmowany innemu podmiotowi na jego potrzeby gospodarcze.

Z uwagi na to, że przepisy prawa nie dają podstaw do formalno-prawnego wydzielenia w strukturach przedsiębiorstwa „Wnioskodawcy”, wydzielenie to opiera się w szczególności na jego realnym i faktycznym charakterze.

System ewidencji finansowo-księgowej umożliwia przypisanie do każdego Działu przedsiębiorstwa związanych z tym Działem działalności przychodów, kosztów, jak również należności, środków pieniężnych oraz zobowiązań.

Wnioskodawca otrzyma w formie darowizny od swojej matki część przedsiębiorstwa określaną mianem Działu Handlowego. Dział Zarządzania Nieruchomościami nie będzie przedmiotem darowizny i tym samym pozostanie w dotychczasowej działalności matki Wnioskodawcy, z przypisanymi do tej części przedsiębiorstwa środkami trwałymi, umowami, zobowiązaniami itp.

Wnioskodawca na moment dokonania darowizny będzie prowadził jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, co pozwoli mu na kontunuowanie działalności darowanego Działu Handlowego. Wnioskodawca będzie również zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. „Nabywca jest pracownikiem przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni, przypisanym do Działu Handlowego”.


Przedmiotem darowizny będzie zatem wyodrębniony i zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej głównie na sprzedaży hurtowej towarów handlowych, składający się na Dział Handlowy, w tym m.in.:


  1. ruchomości: pojazdy, wyposażenie;
  2. pracownicy;
  3. towary handlowe;
  4. aktywa pieniężne na rachunku bankowym;
  5. należności i zobowiązania związane funkcjonalnie z Działem;
  6. wartości niematerialne: znak towarowy, baza kontrahentów (dostawców i odbiorców), know-how, tajemnice przedsiębiorstwa itp.;
  7. dokumenty i księgi związane z prowadzoną działalnością.


Jednym z aktywów Działu Handlowego będzie zarejestrowane prawo ochronne na znak towarowy potwierdzone wydaną przez Urząd Patentowy decyzją. Zamiarem Wnioskodawcy jest ujęcie tego prawa w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz jego amortyzacja. Prawo ochronne na znak towarowy będzie wykorzystywane w bieżącej działalności gospodarczej. Wartość tego prawa zostanie określona w umowie darowizny Działu Handlowego.

Składniki majątku wchodzące w skład Działu Handlowego będącego przedmiotem darowizny, były wykorzystywane przez matkę Wnioskodawcy wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Podobnie Wnioskodawca będzie wykorzystywał darowany Dział Handlowy wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku.


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie będzie miał on prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z planowana darowizną zespołu składników majątkowych i niemajątkowych określonych mianem Działu Handlowego, z uwagi na to, że stanowi on zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu Ustawy o VAT i w konsekwencji ww. transakcja darowizny nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym w związku z dokonaniem darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego, odliczonego uprzednio w związku z nabyciem poszczególnych składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 Ustawy VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

W sytuacji opisanej we wniosku, zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) związanych z wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa matki Wnioskodawcy, określaną mianem Dział Handlowy, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, w związku z tym darowizna tejże zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT. W myśl art. 2 pkl 27e Ustawy o VAT przez „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” należy rozumieć „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.”


Zgodnie z powyższą definicją oraz przyjętą praktyką, na gruncie Ustawy o VAT mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:


  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  • zespół tych składników jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony,
  • zespół ten jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych oraz
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki materialne i niematerialne będące w określonych relacjach. W opisanym zdarzeniu przyszłym, przenoszony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) nie będzie stanowił luźnego i przypadkowego zespołu tychże składników powiązanych jedynie poprzez osobę tego samego właściciela – rolą tych składników jest prowadzenie działalności polegającej na sprzedaży hurtowej i detalicznej specjalistycznych akcesoriów dla przemysłu, transportu i rolnictwa.

Zdaniem Wnioskodawcy warunek istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) jest spełniony, gdyż przedmiotem darowizny będą zarówno składniki materialne (pojazdy, wyposażenie, towary handlowe) jak i niematerialne (np. prawa i obowiązki wynikające z umów cywilnoprawnych, baza klientów, znak towarowy itp.), w tym należności i zobowiązania funkcjonalnie związane z działem, które są przeznaczone do realizacji określonego zadania gospodarczego. Wnioskodawca podkreśla, iż z przedmiotu darowizny nie zostaną wyłączone żadne zobowiązania dotyczące funkcjonowania tej części przedsiębiorstwa, które będą związane z funkcjonowaniem Działu Handlowego i będą istniały na dzień darowizny. Kolejnym warunkiem jest wydzielenie składników na płaszczyźnie finansowej oraz organizacyjnej.

Zgodnie z opisanym zdarzeniem przyszłym, na podstawie prowadzonej ewidencji finansowo-księgowej będzie można zidentyfikować związane z funkcjonowaniem Działu Handlowego przychody, koszty, aktywa oraz zobowiązania, co zdaniem Wnioskodawcy stanowi finansowe wyodrębnienie Działu Handlowego w rozumieniu definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie organizacyjne Działu Handlowego dokonane jest natomiast w sposób faktyczny i realny poprzez możliwość przypisania określonych i konkretnych umów, zdarzeń gospodarczych, dokumentacji oraz operacji do tej części przedsiębiorstwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, zespół tych składników jest przeznaczony do realizacji określonych celów gospodarczych i będzie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Po wyodrębnieniu i przeniesieniu w drodze darowizny na rzecz Wnioskodawcy, Dział Handlowy będzie funkcjonował jako odrębne przedsiębiorstwo, realizujące własne przychody, ponoszące koszty związane z tą działalnością w oparciu o przeniesione aktywa i zobowiązania, jak również w oparciu o przeniesione umowy związane z tą działalnością.

Darowana zorganizowana część przedsiębiorstwa będzie stanowić funkcjonalnie odrębną całość, będzie obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych.

W opinii Wnioskodawcy, jest niezaprzeczalnym fakt, iż opisane składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP umożliwią Wnioskodawcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (np. C-497/01) podkreślają, iż pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej – ponadto istotne jest to, aby na bazie nabytego majątku nabywca mógł kontynuować dotychczasową działalność zbywcy.

Podsumowując, w związku z tym, iż część przedsiębiorstwa określana mianem Działu Handlowego funkcjonująca w ramach przedsiębiorstwa matki Wnioskodawcy będzie zespołem zarówno składników materialnych jak i niematerialnych, w tym zobowiązań, wyodrębniona organizacyjnie oraz finansowo, przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych oraz mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, to w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, przedmiot darowizny będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT i tym samym, mając na uwadze brzmienie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, darowizna tejże zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu na gruncie Ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro przedmiot darowizny będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu Ustawy o VAT i tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, to Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu tego nabycia.


Ad. 2

W związku z otrzymaniem w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie na Wnioskodawcy ciążył obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego, odliczonego uprzednio w związku z nabyciem poszczególnych składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 Ustawy o VAT, gdyż otrzymane ZCP będzie wykorzystywane wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej tym podatkiem. Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 Ustawy o VAT.

Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów lub środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 Ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej częścią, przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zasady korekt podatku VAT naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa/ZCP są odzwierciedleniem zasad dotyczących korekt podatku VAT naliczonego przez zbywcę. Wynika to z przyjęcia, na gruncie Ustawy o VAT oraz w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, reguły, iż nabywca przedsiębiorstwa/ZCP jest traktowany w zakresie odliczeń jak następca prawny zbywcy (jest beneficjentem praw i obowiązków zbywcy).

Powyższy przepis należy rozumieć w ten sposób, że w razie zbycia przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części), obowiązki związane z korektą przechodzą na nabywcę przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części). Oznacza to, jak trafnie wskazali A. Bartosiewicz i R. Kubacki w komentarzu do art. 91 ustawy o VAT A. Bartosiewicz, R. Kubacki, VAT. Komentarz, Lex, 2007, wyd. 12, pkt 32, że „zbywca nie dokonuje w takim przypadku jednorazowej korekty za cały pozostały okres korekty. Korekty wieloletnie będą bowiem kontynuowane przez nabywcę (stan w zakresie korekt wieloletnich jest jakby „przejmowany” przez nabywcę. Jeżeli jednak składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa będą wykorzystywane przez nabywcę wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT, obowiązek dokonania korekty VAT naliczonego (odliczonego uprzednio przez zbywcę) w ogóle nie wystąpi.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust 4, art. 120 ust 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że związek zakupów z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. W przypadku, gdy podatnik wykorzystuje nabyte towary i usługi wyłącznie do czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w całości.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa, zbycie przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) wyłączone jest spod działania Ustawy o VAT, tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem oraz nie wiąże się dla darczyńcy z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych (m.in. środków trwałych lub obrotowych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Nakłada jednak na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków darczyńcy - obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby zbywca przedsiębiorstwa, co wynika z art. 91 ust. 9 Ustawy o VAT.

Jednocześnie jeżeli składniki majątku wchodzące w skład ZCP będącego przedmiotem darowizny, były wykorzystywane przez matkę Wnioskodawcy wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, a także u Wnioskodawcy będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, wówczas obowiązek korekty w zakresie podatku VAT naliczonego, stosownie do art. 91 ust. 9 Ustawy o VAT, nie wystąpi.


Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają m.in. następujące interpretacje podatkowe organów podatkowych, a także orzecznictwo sądów administracyjnych:


  • interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2009 r., ITPP2/443-960a/08/RS,
  • interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2009 r., nr ITPP1/443-957/08/KM,
  • interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2009 r., nr ITPP2/443-960b/08/RS,
  • interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2009 r., ILPP2/443-1037/08-5/AD,
  • interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2008 r., nr ILPP2/443-614/08-6/IK,
  • interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2008 r., nr ILPPI/443-777/08-2/KG,
  • interpretacja indywidualna z dnia 16 kwietnia 2009 r., nr PPP2/443-142/09-2/IK,
  • interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2009 r., IPPP2/443-270/09-2/MK,
  • interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2009 r., IPPP1-443-285/09-2/PR,
  • interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2008 r., IBPP2/443-297/08/EJ,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2008 r., III SA/Wa 62/06.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Ponadto należy wskazać, że interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, z którego wynika, że przedmiot darowizny na dzień dostawy będzie wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w przedsiębiorstwie zbywcy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj