Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.264.2018.1.APO
z 11 lipca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 maja 2018 r. (data wpływu 25 maja 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP, co uprawnia do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP, co uprawnia do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dale również: „Spółka”) jest podmiotem prowadzącym działalność produkcyjną w zakresie projektowania, inżynierii oraz produkcji wymienników ciepła ze stali nierdzewnej i tytanu. Spółka jest lokalnym liderem w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań z zakresu transferu ciepła, prowadzącym w Polsce działalność w ramach trzech zakładów produkcyjnych.

Spółka prowadzi w swojej działalności szereg działań o charakterze badawczo-rozwojowym („Działalność B+R”), realizowanych na potrzeby wewnętrzne Spółki, które wynikają z rosnących potrzeb klientów, chęci zwiększenia efektywności oferowanych produktów oraz zmieniających się standardów na rynku w obszarze technologii produkcji.

Działalność B+R obejmuje przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy z zakresu technologii produkcji, opracowanie koncepcji i prototypów produktów o nowych funkcjonalnościach, a także rozwój i znaczące ulepszanie dotychczasowych produktów Wnioskodawcy, wraz z tworzeniem nowych linii produkcyjnych.

Prowadzona przez Spółkę Działalność B+R jest podejmowana w sposób systematyczny, ma określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Działalność B+R jest usystematyzowana i prowadzona projektowo, co pozwala zarówno na sprawną realizację, jak i na sprawne zarządzanie pracą oraz jej wynikami („Projekty B+R”).

Projekty B+R prowadzone są zgodnie z przyjęta autorską metodyką, która bazuje na pięciu odrębnych fazach, obejmujących szereg czynności od fazy koncepcyjnej, aż po wdrożenie pilotażowe. Ostatnim, piątym etapem procesu jest faza utrzymania oraz modernizacji, która ze względu na swój naturalny charakter, nie jest traktowana przez Spółkę jako element Działalności B+R.

Bezpośrednim skutkiem realizacji Działalności B+R jest opracowywanie oraz dostarczanie nowych funkcjonalności i rozwiązań wpływających bezpośrednio na poprawę charakterystyk i parametrów oferowanych produktów, wraz z poprawą funkcjonalności wykorzystywanych linii produkcyjnych. Innymi słowy, działalność B+R w Spółce związana jest głównie z opracowywaniem nowych, lepszych wymienników ciepła, rozwojem technologii produkcji oraz tworzeniem rozwiązań usprawniających proces produkcji wymienników ciepła.

Działania podejmowane przez pracowników Wnioskodawcy w ramach Projektów B+R ukierunkowane są na nowe odkrycia, mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prace realizowane w ramach Projektów B+R mają i będą miały również w przyszłości charakter twórczy. Zaangażowani pracownicy wykonują działalność prowadzoną systematycznie, której rezultaty mają indywidualny i innowacyjny charakter. Jednocześnie, prowadzone przez Spółkę Projekty B+R nie obejmują wprowadzania rutynowych i okresowych zmian do produktów, niepociągających za sobą postępu technologicznego. Prowadzone prace zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w odpowiednim środowisku testowym. Każdy zakończony sukcesem Projekt B+R, skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego, autorskiego rozwiązania.

Charakterystyka Projektów B+R

Realizowane w Spółce Projekty B+R polegają przede wszystkim na zdobywaniu nowej wiedzy i tworzeniu nowych rozwiązań w zakresie projektowania, inżynierii oraz produkcji wymienników ciepła ze stali nierdzewnej i tytanu, a także w dziedzinie zaawansowanego transferu ciepła. Typowy Projekt B+R w Spółce obejmuje tym samym, w opinii Wnioskodawcy, badania przemysłowe oraz prace rozwojowe.

Badania przemysłowe w Spółce obejmują następujące główne grupy działań:

  • Przygotowanie koncepcji projektu i jego założeń
    • planowanie i kierowanie pracami badawczo-rozwojowymi w aspekcie technicznym w Spółce,
    • zarządzanie personelem realizującym prace badawczo-rozwojowe,
    • czynności kierownicze, administracyjne i biurowe poświęcone jedynie realizacji prac badawczo-rozwojowych i służące wyłącznie ich celom,
  • Przygotowanie specyfikacji projektu i dokumentacji projektowej
    • nieustanne poszerzanie wiedzy w dziedzinie wymienników cieplnych,
    • tworzenie dokumentacji projektowej.
  • Prace prototypowe
    • projektowanie oraz konstruowanie prototypów wyrobów,
    • testowanie oraz modyfikacja rozwiązań prototypowych w oparciu o otrzymane rezultaty.
    Prace rozwojowe obejmują w Spółce następujące grupy działań:
  • Rozwój linii pilotażowych
    • konstruowanie linii pilotażowej,
    • walidacja założeń linii pilotażowej.
  • Testowanie technologii
    • projektowanie przypadków/scenariuszy testowych,
    • tworzenie testów automatycznych,
    • prototypowanie oraz testowanie projektowanych rozwiązań.



Tym samym, realizując powyższe czynności składające się na Projekty B+R, Spółka jest w stanie świadczyć i rozwijać zaawansowane usługi związane z obszarem technologii transferu ciepła oraz produkcji wymienników ciepła ze stali nierdzewnej i tytanu.

Dodatkowo należy wskazać, że w przypadku osiągnięcia pozytywnego rezultatu w ramach realizacji Projektu B+R oraz podjęcia stosownej decyzji biznesowej, końcowym elementem całego procesu realizacji Projektów B+R jest wdrożenie technologii i/lub produktu. Wdrożenie jest traktowane przez Spółkę jako oddzielny etap i nie stanowi badań przemysłowych czy prac rozwojowych.

W związku z powyższym, w odniesieniu do prowadzonej Działalności B+R Spółka zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ulga B+R”). W celu skorzystania z Ulgi B+R Spółka wyodrębni w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036, dalej: „ustawa o PDOP”), koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R, zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy o PDOP, a w szczególności zaznacza, że:

  • prowadzona Działalność B+R nie stanowi i nie będzie stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o PDOP,
  • w ewidencji rachunkowej Spółka wyodrębni koszty kwalifikowane związane z realizacją Działalności B+R i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których Działalność B+R będzie realizowana,
  • jeśli w 2018 r. i w latach następnych Spółka będzie uzyskiwać przychody z zysków kapitałowych, to odliczeń z tytułu Ulgi B+R Spółka zamierza dokonywać tak, że kwota odliczenia w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty dochodu uzyskanego przez Spółkę z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych,
  • Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • Spółka zamierza odliczyć w ramach Ulgi B+R koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o PDOP,
  • Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o PDOP,
  • Spółka nie zamierza odliczyć w ramach Ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,
  • Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP, co uprawnia do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP?

Zdaniem Spółki, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP, co u uprawnia do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe w rozumieniu art. 4a pkt 27 ustawy o PDOP, oznaczają:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów - bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii genetycznych.

Natomiast, w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP, prace rozwojowe należy rozumieć jako nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

W brzmieniu przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2017 r., zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową. Natomiast, w brzmieniu przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2018 r., zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest ponadto Podręcznik Frascati Manual 2015 („The Measurement of Scientific, Technological and Innovation Activities; Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”, dalej: „Podręcznik Frascati”). Podręcznik Frascati odnosi się bezpośrednio do szeregu czynności wykonywanych w ramach prowadzenia Działalności B+R w sektorze produkcyjnym, które znajdują odniesienie do profilu działalności Spółki.

Tym samym, mając na względzie procesy oraz specyfikę działalności Spółki, warto w pierwszej kolejności odnieść się do pkt 2.50 Podręcznika, który precyzuje kwestie dotyczące prototypowania. Zgodnie z treścią Podręcznika, faza koncepcyjna, projektowanie, budowa i testowanie prototypów należy traktować jako Działalność B+R do momentu wprowadzenia w nich wszelkich niezbędnych zmian i poprawek oraz osiągnięcia zadowalających rezultatów testów.

W pkt 2.51 Podręcznika przedstawiony jest natomiast opis podejścia do kwalifikowania wytworzenia linii pilotażowej na potrzeby Działalności B+R.

Autorzy Podręcznika wskazują, że budowa i eksploatacja linii pilotażowej tak długo stanowi działalność B+R, jak długo głównym celem tych działań jest opracowanie szerokiego spektrum danych inżynieryjnych, które mogą być wykorzystane do:

  • oceny hipotez,
  • opracowywania nowych typów/rodzajów produktów,
  • ustanawiania nowych specyfikacji produktów,
  • projektowania specjalnych urządzeń i struktur wymaganych w ramach nowego procesu,
  • przygotowania instrukcji obsługi linii oraz procesu.

Zgodnie z treścią Podręcznika, w momencie rozpoczęcia wykorzystywania linii pilotażowej jako normalnej, komercyjnej jednostki produkcyjnej, prace nad nią należy przestać traktować jako działalność B+R.

Jednym z obszarów działalności B+R prowadzonych przez Spółkę jest tworzenie systemów IT służących do zarządzania produkcją czy też gniazdami produkcyjnym. Zgodnie z pkt 2.71 Podręcznika wśród prac B+R w obszarze IT należy wyróżnić:

  • rozwój nowych systemów operacyjnych lub języków,
  • rozwój technologii związanych z Internetem - projektowanie i wdrożenie nowych wyszukiwarek w oparciu o oryginalne technologie,
  • rozwiązywanie konfliktów występujących pomiędzy hardwarem i softwarem wynikające z procesu re-engineeringu systemu lub sieci,
  • tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów bazujących na nowych technikach,
  • tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub bezpieczeństwa.

Z drugiej strony, w pkt 2.72 Podręcznik wskazuje wprost co nie jest pracą B+R w obszarze IT i są to przede wszystkim prace rutynowe, takie jak wymienione poniżej:

  • czynności rutynowe związane z oprogramowaniem, niepociągające za sobą postępu naukowego czy technicznego ani wyeliminowania niepewności o charakterze technicznym,
  • tworzenie aplikacji biznesowych i systemów informatycznych na podstawie znanych metod i istniejących narzędzi informatycznych,
  • dodawanie funkcjonalności użytkownika do istniejących aplikacji,
  • tworzenie stron internetowych lub oprogramowania używając istniejących narzędzi,
  • stosowanie standardowych metod szyfrowania, weryfikacji bezpieczeństwa oraz testów integralności,
  • dostosowanie produktów pod konkretne zastosowanie, chyba, że podczas tego procesu rozwijana jest wiedza, która znacząco poprawia bazę systemu,
  • rutynowe usuwanie błędów (debugging) chyba, że jest to wykonywane w celu zakończenia eksperymentalnego procesu rozwojowego.

Analogiczne traktowanie powyższych czynności z obszaru technologii produkcji i IT jako Działalność B+R przewidują również polskie przepisy o statystyce publicznej.

Zgodnie z objaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego, do formularza PNT-O1 za działalność badawczo-rozwojową w zakresie produkcji i technologii przemysłowej uznaje się przy kładowo:

  • badania ukierunkowane na przygotowanie technologii nowych generacji,
  • działalność mającą na celu doprowadzenie do stworzenia planu lub projektu nowego lub znacząco ulepszonego produktu lub procesu. Aby mogła ona zostać zakwalifikowana jako działalność B+R powinna być poprzedzona sformułowaniem koncepcji (na podstawie wcześniejszych badań lub doświadczeń). Można do niej zaklasyfikować projektowanie, konstruowanie i testowanie prototypów, testowanie alternatywnych produktów oraz konstrukcję i eksploatację instalacji próbnych.

W odniesieniu natomiast do działalności badawczo-rozwojowej w zakresie oprogramowania komputerowego uznaje się przykładowo:

  • badanie właściwości ogólnych algorytmów do obsługi dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym; poszukiwanie alternatywnych metod obliczeniowych,
  • badania ukierunkowane na znalezienie sposobu na zmniejszenie ilości spamu,
  • badania nad stosowaniem przetwarzania informacji w nowych dziedzinach lub w nowy sposób (np. opracowanie nowego języka programowania, nowych systemów operacyjnych, generatorów programu itp.),
  • opracowanie nowego oprogramowania aplikacji i znacznych ulepszeń systemów operacyjnych i programów użytkowych.

Kolejnym obszarem działalności Spółki, który można ocenić pod kątem wpisywania się w definicje Podręcznika Frascati jest wykonywanie prac/czynności wspomagających obejmujących np. usługi informacyjne, gromadzenie i rejestrowanie danych czy ich rozpowszechnianie i analizę. Zgodnie z pkt 5.43 Podręcznika, jeżeli czynności te są wykonywane przez personel badawczy wyłącznie lub przede wszystkim w charakterze działalności wspomagającej dla B+R np. przygotowanie oryginalnego raportu przedstawiającego wyniki działalności badawczo-rozwojowej, należy je zaklasyfikować jako B+R. Dodatkowo, istnieje szereg czynności wspomagających wykonywanych przez centralne departamenty i działy, które nie są dedykowane działalności B+R, ale wykonując poniższe zadania wspierają projekty B+R i służą realizacji ich celów.

W ramach projektów B+R Spółki mogą wystąpić następujące typy czynności wspomagających B+R:

  • czynności księgowe związane bezpośrednio z pracami rozwojowymi i służące wyłącznie ich celom,
  • zarządzanie personelem wspomagającym realizacje prac rozwojowych,
  • bieżące wsparcie przy prowadzeniu postępowań zakupowych na potrzeby realizacji prac rozwojowych,
  • bieżące wsparcie prawne przy realizacji projektów rozwojowych i służące wyłącznie ich celom.

Powyższe czynności mają charakter pośredniej działalności wspomagającej (pomocniczej), które są jednak niezbędne do realizacji zasadniczych prac badawczo-rozwojowych, co zgodnie z Podręcznikiem pozwala je zakwalifikować do działalności B+R.

Z analizy powyższych zapisów wynika, że obszar B+R można podzielić na czynności bezpośrednie oraz pośrednie (tzw. wspomagające i służące realizacji celów procesu B+R), natomiast łącznie te dwa typy czynności stanowią działalność B+R.

W myśl art. 18d. ust. 1 ustawy o PDOP, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Z kolei, w myśl art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r., od podstawy - opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Spółka realizuje i będzie realizować w sposób systematyczny Działalność B+R w ramach Projektów B+R. W tym kontekście Spółka zamierza skorzystać z Ulgi B+R w celu odliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ustawy o PDOP. Warunkiem odliczenia w ramach Ulgi B+R jest by realizowana przez Spółkę Działalność B+R w ramach Projektów B+R spełniała definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a ust. 26 ustawy o PDOP.

Projekty B+R obejmują przede wszystkim projektowanie, budowę i testowanie prototypów nowych technologii i produktów, a także rozwój i znaczące ulepszanie dotychczasowych produktów Wnioskodawcy. W ramach Działalności B+R, Spółka opracowuje także nowe linie pilotażowe, które służą weryfikacji hipotez dotyczących nowych produktów i usprawnień technologicznych. W ramach prac nad liniami pilotażowy, realizowane są czynności projektowania dedykowanych urządzeń, struktur i gniazd produkcyjnych wymaganych w ramach nowego procesu, a także przygotowania instrukcji obsługi linii oraz procesu pod kątem pracowników odpowiedzialnych za pracę nowo powstałej linii. Tym samym, Działalność B+R prowadzona przez Spółkę, wyczerpuje znamiona przytoczonych fragmentów Podręcznika Frascati w pkt 2.50 oraz 2.51. w zakresie prototypowania oraz linii pilotażowych.

Jednym z dodatkowych obszarów rozwijanych w ramach działalności B+R w Spółce jest tworzenie oraz udoskonalanie autorskich systemów IT, służących optymalizacji i efektywniejszemu wykorzystaniu posiadanych aktywów produkcyjnych, a także pełniących inne funkcje wspierające procesy zarządzania produkcją. W tym przypadku, Spółka rozpoznaje działalność B+R w trakcie tworzenia, walidacji oraz weryfikacji założeń systemu mającego na celu zaadresować wewnętrzne potrzeby zakładów produkcyjnych. W momencie zakończenia fazy testów i osiągnięcia rozwiązania gotowego do wdrożenia na produkcji, Spółka przestaje rozpoznawać dalsze prace w obszarze IT jako działalność B+R. Podobne podejście Spółka stosuje w odniesieniu do utrzymania opracowanych rozwiązań oraz towarzyszącego im IT help desku. Działalność B+R w Spółce w tym zakresie wpisuje się tym samym w działalność B+R w obszarze IT zdefiniowaną przez Podręcznik Frascati. Co istotne, zgodnie z jego wytycznymi, Spółka wyklucza z Działalności B+R wszystkie czynności o charakterze rutynowym, nie prowadzące do zdobycia nowej wiedzy lub opracowania nowych rozwiązań technologicznych.

Osoby zaangażowane w Projekty B+R wykonują między innymi następujące zadania, które mają bezpośredni charakter badawczo-rozwojowy:

  • opracowanie i testowanie prototypowych, nowych linii produkcyjnych, wyposażonych w innowacyjne technologie spawania (np. spawania laserowego),
  • prowadzenie prac koncepcyjnych nad planowanymi rozwiązaniami, w tym opracowywanie prototypów nowych produktów oraz wstępnych prac technologicznych,
  • przeprowadzanie testów materiałowych, szczelnościowych oraz wytrzymałościowych dla opracowywanych rozwiązań,
  • testowanie i walidację prototypów produktów wraz ze sporządzaniem dokumentacji technicznej,
  • dobór i parametryzację technologii spawania dla konkretnego, nowego rozwiązania,
  • opracowywanie koncepcji i założeń oraz tworzenie oprogramowania dedykowanego dla branży produkcyjnej, mającego na celu organizację procesów produkcyjnych.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, działania podejmowane przez pracowników Spółki w ramach Projektów B+R ukierunkowane są na nowe odkrycia, mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prowadzone w ramach wybranych projektów prace, zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w odpowiednich środowiskach testowych. Ponadto należy zauważyć, że wykonywane przez specjalistów Spółki zadania nie mają charakteru rutynowego, niepociągającego za sobą postępu technologicznego. Każdy z Projektów B+R, który został zakończony sukcesem, skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego, autorskiego rozwiązania. Działalność ta, prowadzona jest w Spółce w sposób systematyczny. Wyniki prowadzonych Projektów B+R są również szeroko rozpowszechniane, poprzez wdrożenie ich na produkcji lub wykorzystanie w bieżącej pracy zakładów produkcyjnych.

Tym samym, charakter pracy w Spółce w ramach Projektów B+R wyczerpuje opisane w ustawie o PDOP i Podręczniku Frascati kryteria kwalifikacji działalności do obszaru B+R.

Reasumując, Wnioskodawca realizuje i będzie realizować Działalność B+R zmierzającą do zdobycia i wykorzystania nowej wiedzy z zakresu technologii produkcji, skutkującej opracowaniem koncepcji i prototypów produktów o nowych funkcjonalnościach, a także rozwój i znaczące ulepszanie dotychczasowych produktów Wnioskodawcy, wraz z tworzeniem nowych linii produkcyjnych oraz oprogramowania mającego na celu wsparcie procesów zarządzania produkcją. W wyniku prowadzonej Działalności B+R powstają takie rezultaty jak rysunki techniczne, modele 3D, projekty linii pilotażowych, modele matematyczne, specyfikacje techniczne, scenariusze testowe oraz skrypty i algorytmy.

Jednocześnie, w ramach Działalności B+R Wnioskodawca nie prowadzi działań, które zarówno ustawa o PDOP jak i Podręcznik Frascati Manuał 2015 wyklucza z działalności badawczo-rozwojowej, w tym m.in. czynności rutynowych niepociągających ze sobą postępu technicznego.

Końcowo Wnioskodawca wskazuje, że uznanie prac w zakresie produkcji i technologii przemysłowej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o PDOP zostało potwierdzone przez organy podatkowe, przykładowo:

  • przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 listopada 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.387.2017.1 .APO),
  • przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 10 listopada 2017 r. (sygn. 0115-KDIT2-3.4010.247.2017.1.PS).

Uznanie prac w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o PDOP także zostało potwierdzone przez organy podatkowe, przykładowo:

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że realizowana przez Spółkę Działalność B+R w ramach Projektów B+R spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 27 oraz pkt 28, a tym samym spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP.

W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP, co uprawnia do skorzystania z ulgi wymienionej w art. 18d ustawy o PDOP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj