Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-755/11-2/ES
z 17 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-755/11-2/ES
Data
2011.11.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dochód
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
odsetki
podatek
podatek liniowy
pozarolnicza działalność gospodarcza


Istota interpretacji
Wybór formy opodatkowania.



Wniosek ORD-IN 493 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2011 r. (data wpływu 29.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 17 stycznia 2007 roku, Wnioskodawczyni uruchomiła pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą P. z miejscem wykonywania działalności w E.. Działalność sprowadza się do świadczenia usług budowlanych i produkcji wyrobów budowlanych. Na zasadzie art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), Wnioskodawczyni dokonała wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według stawki 19% podstawy obliczenia podatku. W dniu 29 stycznia 2010 r. dokonała zgłoszenia rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej o prowadzenie specjalistycznej praktyki lekarskiej. W dniu 13 kwietnia 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę ze Specjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim na wykonywanie całodobowych specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie chirurgii dziecięcej dla pacjentów uprawnionych do świadczeń zdrowotnych, dającą możliwość uzyskiwania dochodów z tej części działalności gospodarczej, jaką jest indywidualna praktyka lekarska, prowadzona pod nazwą „S.” w W. Według warunków umowy działalność gospodarcza w ramach specjalistycznej praktyki lekarskiej polega na udzielaniu specjalistycznych świadczeń zdrowotnych, na rzecz podmiotu, w którym Wnioskodawczyni była zatrudniona do 29 kwietnia 2010 r.

Uznając, iż zakres prowadzonej działalności jest inny, niż zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę Wnioskodawczyni sądziła, iż nadal posiada prawo do opodatkowania podatkiem liniowym. Wystąpiła w tym zakresie nawet o indywidualną interpretację podatkową Niestety w wyniku niepomyślnej indywidualnej interpretacji podatkowej popartej również niekorzystnym dla Wnioskodawczyni rozstrzygnięciem WSA w Warszawie z dnia 12.05.2011 r. rozstrzygnięto, iż za 2010 rok prawo do opodatkowania podatkiem liniowym Wnioskodawczyni nie przysługuje. Po wyroku WSA Wnioskodawczyni skorygowała rozliczenie roczne za 2010 składając PIT 36 i opodatkowując dochody według skali podatkowej oraz wpłaciła należny podatek wraz z odsetkami.

W związku z brzmieniem art. 9a ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) mówiącym, iż jeżeli podatnik który wybrał sposób opodatkowania o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, podatnik traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c. - dochody uzyskane z działalności gospodarczej w następnym roku podatkowym, tj. w 2011 Wnioskodawczyni opodatkowuje nadal podatkiem liniowym. Wnioskodawczyni uznaje skuteczność złożonego w dniu 16.01.2007 roku oświadczenia o wyborze podatku liniowego w latach następnych, bowiem nigdy nie złożyła oświadczenia o rezygnacji z tej formy opodatkowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w takich okolicznościach, złożone w dniu 16.01.2007 roku pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadzie art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma zastosowanie do dochodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych w 2011 roku i latach następnych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w takich okolicznościach możliwe jest zastosowanie 19% podatku liniowego w 2011 r. i latach następnych w oparciu o złożone 16.01.2007 r. oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania dochodów z tytułu działalności gospodarczej na zasadach art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko Wnioskodawczyni wynika z literalnej wykładni art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiącego, iż „Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym”.

Wnioskodawczyni, oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania złożyła przed dniem, w którym uzyskany został pierwszy przychód z działalności gospodarczej, ale wskutek rozszerzenia działalności gospodarczej o czynności wykonywane uprzednio na rzecz byłego pracodawcy, dochodów tych nie mogła rozliczyć za rok 2010 r. według stawki liniowej, bowiem w świetle art. 9 ust. 3 cytowanej ustawy utraciła w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i była obowiązana do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wykładnia przepisu art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do wniosku, że wybór formy opodatkowania następuje jednorazowo, ze skutkiem od najbliższego roku podatkowego. Brak jest w przepisach prawa podatkowego przewidzianego obowiązku ponownego składania oświadczeń o wyborze tej samej formy opodatkowania.

Ustawodawca określając terminy do złożenia oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania, w treści art. 9a ust. 2 tej ustawy, nie ustanowił początkowego terminu, od którego złożone oświadczenie będzie wywierać pożądane skutki prawne. Wnioskodawczyni przy tym nigdy nie złożyła oświadczenia o rezygnacji z wybranej formy opodatkowania.

Przepis art. 9a ust. 1, 2 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie stanowi, iż wybierając sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych, w art. 30c tej ustawy podatnicy obowiązani są złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w terminach określonych w ust. 2 art. 9a . Tylko zatem niedotrzymanie terminu mogłoby skutkować brakiem podstaw do zastosowania wybranego sposobu opodatkowania Wnioskodawczyni składając oświadczenie 16.01.2007 roku o wyborze opodatkowania złożyła je w terminie.

Przedmiotowy przepis przewiduje jedynie wymóg złożenia nowego oświadczenia w przypadku, gdy podatnik dokonuje zmiany sposobu rozliczania podatku poprzez rezygnację ze sposobu opodatkowania uregulowanego w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub wybór formy opodatkowania określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zdaniem Wnioskodawczyni, oświadczenie o którym mowa w art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć jako dokonanie przez podatnika wyboru formy opodatkowania, a wybór konkretnej formy opodatkowania należy do suwerennej decyzji podatnika i nie podlega ocenie czy uznaniu organu podatkowego. Wnioskodawczyni wskazuje także, że nigdy nie ograniczała zastosowania złożonego oświadczenia do danego roku, jego treść obejmuje więc generalny wybór formy opłacania podatku również w latach następnych. Wnioskodawczyni nie dokonywała zmian oświadczenia, ani też nie rezygnowała z wybranej formy opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawczyni, skoro przepisy prawa podatkowego nie wskazują terminu początkowego na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, to oznacza to, iż oświadczenie o wyborze formy opodatkowania winno wywołać skutek od najbliższego okresu, w którym jest to możliwe, a więc od kolejnego roku podatkowego. Skoro Wnioskodawczyni nie mogła zastosować wybranej formy opodatkowania za 2010 rok, pomimo wcześniejszego złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania to w konsekwencji należy przyjąć, że Wnioskodawczyni złożyła w terminie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania również na rok 2011. Omawiane przepisy zakreślają jedynie termin ostateczny do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, nie określają natomiast najwcześniejszego terminu do złożenia takiego oświadczenia. Wobec nieokreślenia przez ustawodawcę terminu początkowego do złożenia owego oświadczenia, zdaniem Wnioskodawczyni, złożone w dniu 16.01.2007 roku pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadzie art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma zastosowanie do dochodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych w 2011 roku i latach następnych, pomimo utraty prawa do opodatkowania na wybranych zasadach, dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w 2010 roku. Wnioskodawczyni wskazuje, iż w kwestii terminu początkowego do złożenia oświadczenia, podobne stanowisko zawarł także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w roku z dnia 15 lutego 2008 r. sygn. III SA/Wa 2060/07 (LEX nr 340705, Rzeczpospolita PCD 2008/2/43).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 9a ust. 1 powołanej ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 cytowanej ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. (uchylony),
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni w dniu 17 stycznia 2007 roku uruchomiła pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i produkcji wyrobów budowlanych. Wnioskodawczyni dokonała wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według stawki 19% podstawy obliczenia podatku. W dniu 29 stycznia 2010 r. dokonała zgłoszenia rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej o prowadzenie specjalistycznej praktyki lekarskiej. W związku z zawarciem w dniu 13.04.2010 r. umowy o świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności ze Specjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w takim samym zakresie jak wykonywane czynności w ramach stosunku pracy do 29.04.2010 r. Wnioskodawczyni została pozbawiona możliwości opodatkowania w 2010 r. podatkiem liniowym.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że uregulowanie prawne zawarte w art. 9 ust. 4 w sposób niewątpliwy statuuje prawo podatnika do kontynuacji opodatkowania w sposób liniowy, bez potrzeby ponawiania oświadczenia w tym zakresie w kolejnych latach podatkowych. Kontynuować jednak można tylko uprawnienie uprzednio nabyte, a więc ust. 4 ma zastosowanie tylko do takich sytuacji, gdy w roku poprzednim podatnik korzystał z opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Nieskuteczność wcześniejszego oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania przesądza o braku podstaw do korzystania z tego sposobu opodatkowania w latach następnych, gdyż niemożliwe jest kontynuowanie nienabytego prawa. Przypomnieć trzeba, że oświadczenie składane w oparciu o ust. 2 art. 9a dotyczy wyboru sposobu opodatkowania tylko w danym roku podatkowym. Sposób ten może być stosowany w kolejnych latach (na mocy art. 9a ust. 4), ale tylko pod warunkiem, że uprawnienie takie powstało po stronie podatnika na skutek jego pierwszego zgłoszenia.

W związku z powyższym, iż Wnioskodawczyni utraciła w 2010 r. prawo do opodatkowania podatkiem liniowym złożone w dniu 16.01.2007 r. jest nieskuteczne.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż złożone przez Wnioskodawczynię w dniu 16.01.2007 r. pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadzie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do dochodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych w 2011 roku i latach następnych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawczynię wyroku WSA należy stwierdzić, że orzeczenie to zapadło w indywidualnej sprawie i nie jest wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj