Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/436-17/13-4/KK
z 15 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2013 r. (data wpływu 4 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 kwietnia 2013 r. (data wpływu 24 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów sprzedaży – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów sprzedaży.

W związku z tym, że wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), pismem z dnia 11 kwietnia 2013 r., Nr IPTPB2/436-17/13-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ww. ustawy, wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłano w dniu 11 kwietnia 2013 r., skutecznie doręczono w dniu 16 kwietnia 2013 r., natomiast w dniu 25 kwietnia 2013 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie z dnia 22 kwietnia (data nadania 23 kwietnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 2007 r. nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku wielofunkcyjnego. Wnioskodawca nigdy nie dokonywał rozliczeń podatku VAT w związku z nabyciem przedmiotowej nieruchomości, jak również z nabyciem jakichkolwiek towarów lub usług związanych z przedmiotowym budynkiem. Wnioskodawca nie uznawał również za koszt uzyskania przychodów żadnych wydatków związanych z nakładami, czy też eksploatacją przedmiotowej nieruchomości, jak również posadowionego na nim budynku. Budynek stanowi prywatną własność Wnioskodawcy, nigdy nie służył i nie był związany z prowadzeniem przez Wnioskodawcę jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Na chwilę obecną budynek przeznaczony jest na cele mieszkalne.

Wnioskodawca od dnia 14 czerwca 2005 r. formalnie prowadzi działalność gospodarczą. Głównym profilem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest jednak handel detaliczny i hurtowy nowymi i używanymi pojazdami mechanicznymi, handel akcesoriami i częściami do przedmiotowych pojazdów, naprawa i instalowanie ich, a ponadto inna sprzedaż niewyspecjalizowana (PKD: 45.11.Z, 45.19.Z, 45.20.Z 45.31.Z, 45.32.Z, 47.11.Z, 47.19.Z, 47.21.Z, 47.22.Z i nast.).

W dniu 15 stycznia 2013 r. Wnioskodawca zawarł w formie aktów notarialnych 3 umowy sprzedaży lokali mieszkalnych wraz ze związanymi z nimi garażami. Nabywcy to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które nabyły lokale na cele prywatne. Od momentu nabycia w 2007 r. opisanego na wstępie budynku, były to jedyne transakcje związane ze sprzedażą lokali znajdujących się w budynku. Pozostałą część budynku oraz powierzchnie mieszkalne tam znajdujące się, Wnioskodawca pozostawił na własny użytek, również z zamiarem wykorzystania go na cele prywatne (mieszkaniowe).

W piśmie z dnia 22 kwietnia 2013 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazano, że:

  1. przedmiotem sprzedaży były wyodrębniane lokale stanowiące przedmiot odrębnej własności, dla których zostały założone odrębne księgi wieczyste,
  2. z tytułu zawartych czynności żadna ze stron nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług ani nie będzie z tego podatku zwolniona.

W związku z powyższym, zadano następujące pytanie:

Czy dokonanie przez Wnioskodawcy jednorazowo trzech umów sprzedaży lokali mieszkalnych wraz ze związanymi z nimi garażami lub innymi lokalami akcesoryjnymi na rzecz nabywców (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej), podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w oparciu o art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm.), wg wskazanej stawki 2%?

Zdaniem Wnioskodawcy, nie prowadzi On działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży nieruchomości lokali, czy też ich części, w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, ani w rozumieniu artykułu 4 ust. 2 Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG) (Dz. U. UE L z dnia 13 czerwca 1977 r.). Nie dokonał sprzedaży lokali mieszkalnych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie miał i nie ma zamiaru prowadzenia działalności w tym zakresie. Dokonane transakcje nie miały charakteru ciągłego, nie wystąpiły w żaden zorganizowany sposób, była to sprzedaż jednorazowa. Nabywcy lokali osoby fizyczne nieprowadzą działalności gospodarczej, zakupili lokale na cele prywatne. W związku z czym, zdaniem Wnioskodawcy, należało od umów sprzedaży uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, wg stawki w wysokości 2%.

W piśmie z dnia 22 kwietnia 2013 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazano, że podstawą prawną stanowiska Wnioskodawcy jest art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm.). Ponadto, w opinii Wnioskodawcy, transakcje sprzedaży wyodrębnianych lokali podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wg stawki 2%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1 ww. ustawy, w tym wymieniona w pkt 1 lit. a) umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przy umowie sprzedaży, podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Natomiast, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, od umowy sprzedaży m.in. nieruchomości stawka podatku wynosi 2%. Jednocześnie zauważyć należy, że stosownie do art. 4 pkt 1 ww. ustawy, przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.

Wskazać również należy, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziane zostały sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;


Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

W związku z tym, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy zwolnienia z opodatkowania umów sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższe transakcje będą podlegały ustawie o podatku od towarów i usług. Ocena ta ma bowiem zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług może skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2007 r. nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku wielofunkcyjnego. Wnioskodawca nigdy nie dokonywał rozliczeń podatku VAT w związku z nabyciem przedmiotowej nieruchomości, jak również z nabyciem jakichkolwiek towarów lub usług związanych z przedmiotowym budynkiem. Wnioskodawca nie uznawał również za koszt uzyskania przychodów żadnych wydatków związanych z nakładami, czy też eksploatacją przedmiotowej nieruchomości, jak również posadowionego na nim budynku. Budynek stanowi prywatną własność Wnioskodawcy, nigdy nie służył i nie był związany z prowadzeniem przez Wnioskodawcę jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Na chwilę obecną budynek przeznaczony jest na cele mieszkalne.

Wnioskodawca od dnia 14 czerwca 2005 r. prowadzi działalność gospodarczą. Głównym profilem działalności gospodarczej jest jednak handel detaliczny i hurtowy nowymi i używanymi pojazdami mechanicznymi, handel akcesoriami i częściami do przedmiotowych pojazdów, naprawa i instalowanie ich, a ponadto inna sprzedaż niewyspecjalizowana (PKD: 45.11.Z, 45.19.Z, 45.20.Z 45.31.Z, 45.32.Z, 47.11.Z, 47.19.Z, 47.21.Z, 47.22.Z i nast.).

W dniu 15 stycznia 2013 r. Wnioskodawca zawarł w formie aktów notarialnych 3 umowy sprzedaży lokali mieszkalnych wraz ze związanymi z nimi garażami. Nabywcy to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które nabyły lokale na cele prywatne. Od momentu nabycia w 2007 r. opisanego na wstępie budynku, były to jedyne transakcje związane ze sprzedażą lokali znajdujących się w budynku. Pozostałą część budynku oraz powierzchnie mieszkalne tam znajdujące się, Wnioskodawca pozostawił na własny użytek, również z zamiarem wykorzystania go na cele prywatne (mieszkaniowe).

Przedmiotem sprzedaży były wyodrębniane lokale stanowiące przedmiot odrębnej własności, dla których zostały założone odrębne księgi wieczyste. Ponadto z tytułu zawartych czynności żadna ze stron nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, ani nie będzie z tego podatku zwolniona.

Wnioskodawca wskazał we wniosku, że z tytułu zawarcia umów sprzedaży żadna ze stron nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, ani nie będzie z tego podatku zwolniona. W związku z tym, przedmiotowe umowy nie będą objęte zakresem ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.). Zatem, opisane we wniosku trzy umowy sprzedaży nie będą korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na to, czynności te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2 % podstawy opodatkowania. Podstawę opodatkowania, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stanowić będzie wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Przy czym obowiązek podatkowy z tego tytułu, zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy, nie ciąży na Wnioskodawcy (sprzedający), ale na kupującym.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy, jako występującego z wnioskiem. Nie wywołuje skutków prawnych dla innych osób, w tym dla nabywców nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj