KŚT 29 - Pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej
Klasyfikacja Środków Trwałych | stan prawny 23.11.2024

 

1

    Reset

29
Pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej
Budowle sportowe i rekreacyjne
Rodzaj ten obejmuje:
- budowle na terenach wesołych miasteczek, parków wypoczynkowych,
- inne obiekty na wolnym powietrzu, np. trasy i szlaki narciarskie, wyciągi orczykowe, krzesełkowe i kabinowe, zainstalowane na stałe, skocznie narciarskie, tory saneczkowe, bobslejowe, pola golfowe, lotniska sportowe,
- budowle na terenach ośrodków jazdy konnej,
- budowle na terenach przystani jachtowych,
- obiekty będące wyposażeniem plaż, bazy sportów wodnych itp.
- urządzenia pól namiotowych,
- obiekty ogrodów i parków publicznych, skwerów, ogrodów botanicznych i zoologicznych.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- budynków stacji kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych, sklasyfikowanych w rodzaju 102,
- budynków ogrodów zoologicznych i botanicznych, sklasyfikowanych w rodzaju 107.
- zadaszonych trybun z miejscami do siedzenia przeznaczonych do oglądania sportów na świeżym powietrzu oraz hal sportowych, sklasyfikowanych w rodzaju 107,
- schronisk górskich, sklasyfikowanych w rodzaju 109,
Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowan
Rodzaj ten obejmuje:
- obiekty inżynierii wojskowej, np. forty, blokhauzy, bunkry, strzelnice (poligony); wojskowe centra doświadczalne itp.,
- nieużytkowane obiekty byłych terenów przemysłowych lub miejskich,
- obiekty będące wyposażeniem wysypisk śmieci i miejsc składowania odpadów,
- wieże przeciwpożarowe, łącznie z wyposażeniem,
- tablice reklamowe na słupach połączone trwale z gruntem,
- obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- bodynków wojskowych portów lotniczych, sklasyfikowanych w rodzaju 102,
- budynków koszar, sklasyfikowanych w rodzaji 109,
- budowli portów wojskowych, sklasyfikowanych w rodzaju 224,
- tablic reklamowych ustawionych na powierzchni gruntu (tzn. niepołączonych na stałe z gruntem), sklasyfikowanych w rodzaju 806.
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.

1

KŚT - Objaśnienia
     ∟1.1. Uwagi ogólne Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.

Stawki amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
     ∟Wartości niematerialne i prawne nie są wykazywane w Klasyfikacji Środków Trwałych (poza prawami spółdzielczymi), w związku z czym ich stawki amortyzacyjne nie są określane przez załącznik do ustawy o PIT, jak to się dzieje w przypadku środków trwałych.

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj