KŚT 580 - Maszyny do robót ziemnych i fundamentowych
Klasyfikacja Środków Trwałych | stan prawny 23.11.2024
580
rodzaj
|
Maszyny do robót ziemnych i fundamentowych
Rodzaj ten obejmuje: - maszyny do robót ziemnych, tj.: kopiarki, ładowarki, pługi ciągnione, zrywarki, spycharki równiarki, zgarniarki, - maszyny do robót melioracyjnych - pogłębiarki do kanałów melioracyjnych, - maszyny do oczyszczania rowów samojezdne (odmularki), - maszyny do kopania rowów melioracyjnych i profilowania skarp melioracyjnych (koparki drenarskie skrobakowe, wielonaczyniowe, frezujące), - maszyny do bezrowkowego układania ciągów drenarskich, - maszyny do robót fundamentowych, jak: kafary, wibropogrążarki, wyciągarki do pali, - inne maszyny do robót ziemnych, melioracyjnych i fundamentowych. Obiektem jest poszczególna maszyna do robót ziemnych, melioracyjnych i fundamentowych, w skład której z reguły wchodzi: maszyna z podstawowym osprzętem oraz silnik elektryczny, koła pasowe, pompy i osprzęt dodatkowy, jak również przenośne kable zasilające przy maszynach o napędzie elektrycznym. Rodzaj ten nie obejmuje: - spycharek po całkowitym zdemontowaniu osprzętu, które wykorzystywne są wykorzystywane jako ciągniki, sklasyfikowanych w podgrupie 74 - "Pojazdy mechaniczne". Stawki VAT: - PKWiU ex 28.92.12.0 - Wrębiarki do węgla lub skał, maszyny do drążenia tuneli; pozostałe maszyny do wierceń i do głębienia szybów - PKWiU ex 28.92.30.0 - Pozostałe maszyny przeznaczone do przygotowania wykopów - PKWiU ex 28.92.40.0 - Maszyny do sortowania, rozdrabniania, mieszania ziemi, kamieni, rud i pozostałych substancji mineralnych; maszyny formierskie Precedensy GUS: - do KŚT 580 (2) Interpretacje podatkowe: - do KŚT 580 (18) Amortyzacja:
| |||
podgrupa
|
Maszyny do robót ziemnych, budowlanych i drogowych
| |||
grupa
|
Maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne
Grupa ta obejmuje: - maszyny, urządzenia i aparaty do procesów chemicznych, - maszyny i urządzenia wiertnicze, górnicze, hutnicze, gazownicze, odlewnicze, torfiarskie, - aparaty oraz urządzenia do pomiarów i zabiegów geofizycznych, - maszyny do obróbki surowców mineralnych i produkcji wyrobów z nich, - maszyny do produkcji wyrobów z metali i tworzyw sztucznych, - maszyny do obróbki i przerobu drewna, produkcji wyrobów z drewna, - maszyny papiernicze i poligraficzne, - maszyny włókiennicze i odzieżowe, - maszyny do obróbki skóry i produkcji wyrobów ze skóry, - maszyny, urządzenia i aparaty przemysłów rolnych i spożywczych, - maszyny do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, - maszyny rolnicze i gospodarki leśnej, itp. O zaliczeniu maszyny, urządzenia lub aparatu do odpowiedniej podgrupy decyduje jej przeznaczenie oraz konstrukcja i wyposażenie. Za odrębny obiekt uważa się z reguły poszczególne maszyny, urządzenia i aparay wraz z wyposażeniem normalnym lub dodatkowym i specjalnym stałym, stanowiący konstrukcyjną całość. Obiekty złożone konstrukcyjnie i powiązane ze sobą w ciąg technologiczny w zespoły maszyn lub maszyn i urządzeń, agregaty ekstrakcyjne itp., wraz z wyposażeniem, należy traktować jako jeden obiekt inwentarzowy. W skład poszczególnego obiektu inwentarzowego oprócz właściwej maszyny, urządzenia aparatu lub zespołu, wchodzą fundamenty oraz konstrukcje wsporcze i ochronne. Grupa ta nie obejmuje: - maszyn, urządzeń i aparatów mających postać budowli, sklasyfikowanych w podgrupie 20. | |||
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.
|
KŚT - Objaśnienia
∟1.1. Uwagi ogólne
Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.
Stawki amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
∟Wartości niematerialne i prawne nie są wykazywane w Klasyfikacji Środków Trwałych (poza prawami spółdzielczymi), w związku z czym ich stawki amortyzacyjne nie są określane przez załącznik do ustawy o PIT, jak to się dzieje w przypadku środków trwałych.