Interpretacje do przepisu
art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


1899/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

2010.07.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-301/10-7/MS
     ∟Jak należy określić dochód do opodatkowania w przypadku sprzedaży przez Spółkę składników majątkowych stanowiących elementy przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej tytułem wkładu niepieniężnego i niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki wnoszącej aport, a spełniających w Spółce po ich otrzymaniu wszelkie przesłanki (wyrażone w art. 16a i 16b UPDOP), by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne i jako takie rozpoznać w Spółce? W szczególności, jak należy ustalić wysokość kosztów uzyskania przychodów na moment sprzedaży?

2010.07.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-301/10-8/MS
     ∟Jak należy określić dochód do opodatkowania w przypadku sprzedaży przez Spółkę składników majątkowych stanowiących elementy przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej tytułem wkładu niepieniężnego, w tym: zapasów, towarów, produktów, (w tym produktów będących na moment otrzymania aportu produkcją w toku, która na skutek kontynuacji procesu produkcyjnego w Spółce została sfinalizowana) i innych składników majątkowych, które na moment dokonania aportu nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki wnoszącej aport?

2010.07.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-301/10-9/MS
     ∟Jak należy określić dochód do opodatkowania w przypadku sprzedaży przez Spółkę składników majątkowych stanowiących element przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, które na moment dokonania aportu stanowiły środek trwały w budowie i nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki wnoszącej aport, natomiast na moment sprzedaży w wyniku zakończenia procesu inwestycyjnego stanowią środki trwałe Spółki?

2010.07.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-310/10-4/MM
     ∟Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej składników majątku przedsiębiorstwa Spółki Cywilnej, które nie będą ujawnione w księgach Spółki Cywilnej na dzido dokonania aportu przedsiębiorstwa Spółki Cywilnej do Wnioskodawcy stanowić będą Jego koszt uzyskania przychodu?

2010.07.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-310/10-5/MM
     ∟Czy w przypadku niezakończenia procedury rejestracji znaku towarowego (nie uzyskania certyfikatu potwierdzającego uzyskanie praw ochronnych do znaku towarowego) przed dniem dokonania aportu przedsiębiorstwa Spółki Cywilnej do Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej praw do znaku towarowego, które nie będą ujawnione w księgach Spółki Cywilnej na dzień dokonania aportu przedsiębiorstwa Spółki Cywilnej do Wnioskodawcy stanowić będą Jego koszt uzyskania przychodu?

2010.07.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-171/10/AM
     ∟1. Czy czynsz dzierżawny, wynikający z umowy dzierżawy, dotyczący odpowiednich odcinków etapu I autostrady i należny za okres do dnia oddania do używania środków trwałych składających się na takie odcinki etapu I, winien zostać uznany za element kosztu wytworzenia tych środków trwałych, czy też czynsz ten należało zakwalifikować bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia?2. Czy czynsz dzierżawny, wynikający z umowy dzierżawy, dotyczący etapu II autostrady i należny za okres do dnia oddania do używania środków trwałych składających się na etap II, winien zostać uznany element kosztu wytworzenia tych środków trwałych, czy też czynsz ten należy zakwalifikować bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia?3. Czy czynsz dzierżawny, wynikający z umowy dzierżawy, dotyczących odpowiednich odcinków etapu I autostrady i należny za okres po dniu oddania do używania środków trwałych składających się na takie odcinki etapu I, winien zostać zakwalifikowany bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia?4. Czy czynsz dzierżawny, wynikający z umowy dzierżawy, dotyczący etapu II autostrady i należny za okres po dniu oddania do używania środków trwałych składających się na etap II, winien zostać zakwalifikowany bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia?

2010.06.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-837/10/PP
     ∟Czy w odniesieniu do zarejestrowanych znaków towarowych nabytych przez spółkę komandytową, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów wynikających z naliczenia odpisów amortyzacyjnych od tychże znaków towarowych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia wkładu do spółki komandytowej)?

2010.06.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-199/10-4/PS
     ∟Czy Spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych w taki sposób, że odpisy amortyzacyjne od samochodów osobowych będą w całości zaliczane w koszty uzyskania przychodów aż do chwili, gdy łączne odpisy amortyzacyjne zaliczane w koszty uzyskania przychodów zrównają się z kwotą stanowiącą równowartość 20.000 Euro, przeliczoną na złote według kursu średniego Euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. Przy czym po przekroczeniu tej kwoty odpisy amortyzacyjne nie będą w całości uznawane za koszty uzyskania przychodów ?

2010.06.25 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-287/10-2/ŁM
     ∟Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK zgodnie z postanowieniami odpowiednich umów będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich spłaty?

2010.06.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-431/10/MO
     ∟W jaki sposób należy ustalić wartość netto środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (suma wartości początkowej pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z art. 16a-16m ustawy o PDOP) na dzień otrzymania poszczególnych zaliczek na pokrycie kosztów osieroconych oraz kwoty korekty rocznej i końcowej, tj. czy należy uwzględnić również odpis amortyzacyjny za miesiąc, w którym Spółka otrzymała od Zarządcy środki (pytanie oznaczone we wniosku nr 8)?

2010.06.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-181/10-5/PS
     ∟Czy Spółka ma prawo do naliczania odpisów amortyzacyjnych w ten sposób, że odpisy amortyzacyjne będą w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodów do chwili, gdy ich suma nie przekroczy kwoty 20 tys. euro, po czym dokonywane odpisy amortyzacyjne nie będą uznawane za koszty uzyskania przychodów?

2010.06.17 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-267/10-2/ŁM
     ∟1. Czy przychody ze sprzedaży inwestycji w obcym środku trwałym (sali szkoleniowej) powinny stanowić przychód podlegający opodatkowaniu po stronie Spółki?2. Czy inwestycje w obcym środku trwałym w części niezamortyzowanej powinny stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki?

2010.06.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-317/10-2/JG
     ∟Czy w przypadku dokonywania przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oddanych korzystającym do używania na podstawie umowy leasingu operacyjnego, wprowadzonych do ewidencji środków trwałych Spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów pełną wysokość odpisów amortyzacyjnych do momentu, gdy suma zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych wyniesie równowartość 20 000 EURO po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania?

2010.06.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-150/10-3/AG
     ∟CIT - w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji sprzedaży znaków towarowych nabytych w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

2010.06.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-494/10/PC
     ∟Czy wartością początkową Środków Trwałych wnoszonych jako wkład do spółki komandytowej dla potrzeb amortyzacji podatkowej środków trwałych w spółce komandytowej będzie wartość środków Trwałych określona w umowie spółki komandytowej, nie wyższa od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu?

2010.06.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-220/10-2/JG
     ∟Czy M. sp. o.o. może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych, będących własnością M. sp. z o.o., oddanych do używania korzystającemu na podstawie umowy leasingu, w taki sposób, że odpisy amortyzacyjne będą w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodów do momentu, gdy łączna suma odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów zrówna się z kwotą w złotych 20.000 euro, przeliczoną według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania tego samochodu do używania na podstawie umów leasingu, po czym następnie dokonywane odpisy amortyzacyjne nie będą uznawane za koszty uzyskania przychodów?

2010.06.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-219/10-2/JG
     ∟Spółka wnosi o potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym w przedstawionym powyżej zdarzeniu przyszłym, na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa pdop”), prawidłowa jest formuła dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych w taki sposób, że odpisy amortyzacyjne będą w całości zaliczane w koszty uzyskania przychodów aż do momentu, gdy łączna suma odpisów amortyzacyjnych zaliczonych w koszty uzyskania przychodów zrówna się z kwotą stanowiącą w złotych równowartość kwoty 20.000 EUR przeliczoną na złote polskie według kursu średniego EUR ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania tego samochodu do używania, przy założeniu, że następnie dokonywane (po przekroczeniu kwoty 20.000 EUR wyrażonej w polskich złotych) odpisy amortyzacyjne nie będą uznawane za koszty uzyskania przychodów.

2010.06.07 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-284/10/SD
     ∟Czy prawidłowym jest zaliczanie w koszty uzyskania przychodu amortyzacji nabytych od osób trzecich autorskich i pokrewnych praw majątkowych? (pytanie wymienione we wniosku jako pierwsze)

2010.06.07 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-762/10/SD
     ∟Czy prawidłowym jest zaliczanie w koszty uzyskania przychodu amortyzacji uznanych za środki trwałe dekoracji i kostiumów zakupionych bądź wytworzonych na potrzeby konkretnych przedstawień wystawianych przez Teatr przez okres dłuższy niż 1 rok? (pytanie wymienione we wniosku jako drugie)

2010.06.07 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-185/10-2/EŻ
     ∟Czy Spółka ma prawo do kosztów uzyskania przychodów zaliczać pełną wartość odpisów amortyzacyjnych dokonywanych zgodnie z art. 16a – 16m Ustawy, od samochodów osobowych, których wartość początkowa przekracza 20.000 euro (a nie część ustaloną na podstawie proporcji jakiej kwota stanowiąca równowartość 20.000 euro pozostaje do wartości początkowej samochodu), do momentu aż łączna wartość odpisów amortyzacyjnych zrówna się z kwotą w złotych odpowiadającą 20 000 euro?

2010.05.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-156/10-2/MS
     ∟W jaki sposób Podatnik powinien wyliczyć przychód i koszty uzyskania przychodu w związku z otrzymaniem przez Spółkę Komandytową zwrotu nakładów w wysokości części poniesionych przez nią wydatków na wybudowanie Budynku?

2010.05.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-184/10-2/GC
     ∟Czy w przypadku Spółki, określenie użyte w przepisie art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: przekazanie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, należy interpretować w ten sposób, że jest to moment instalacji i uruchomienia systemu X, czy moment startu produktywnego systemu X?

2010.05.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-126/10-2/MC
     ∟1. Czy w sytuacji, gdy w wyniku wniesienia aportem ZCP powstanie dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 Ustawy o CIT. na podstawie art. 16g ust. 10 i ust. 10a w związku z art. 16b ust. 1 pkt. 6 Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej znaku O. oraz znaku C. (do których H. posiada zarejestrowane prawa ochronne) wchodzących w skład wnoszonej do Spółki ZCP dla celów amortyzacji według ich wartości rynkowej niezależnie od faktu, iż H. ujmowała niektóre opłaty rejestracyjne związane ze znakami O. oraz C. w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych (jednakże nie stanowiły one wartości niematerialnych i prawnych gdyż znaki nie zostały nabyte lecz wytworzone we własnym zakresie) ?2. Czy O. Marketing, w której księgach będą wykazane znaki O. oraz C., będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tych znaków od wartości początkowej ustalonej w sposób określony w pytaniu 1 od miesiąca następującego po miesiącu, w którym znaki O. oraz C. zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki, a odpisy te będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Spółki zgodnie z art. 15 ust. 6 Ustawy o CIT, gdyż w związku z brakiem zaistnienia przesłanek wynikających z opisanego stanu faktycznego nie znajdzie zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit d Ustawy o CIT?

2010.05.07 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-257/10/AP
     ∟Czy według ustawy o p.d.o.p. można zaliczyć do kosztów podatkowych amortyzację od tej części, która będzie przekazana dokumentem OT na środki trwałe i użytkowana zgodnie z przeznaczeniem?

2010.05.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-158/10/MS
     ∟Czy Spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek dowolnie obniżonych?Czy istnieje możliwość podwyższenia w przyszłości stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do tych środków trwałych, od wartości których Spółka dokonywać będzie wcześniej odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu obniżonych stawek amortyzacyjnych?Czy Spółka ma prawo podwyższenia uprzednio obniżonych stawek amortyzacyjnych według własnego uznania, pod warunkiem, że wysokość tak ustalonych stawek nie przekroczy poziomu wskazanego w ustawie o PDOP?Czy zmiany stawek amortyzacyjnych z obniżonych przez podatnika na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o PDOP na stawki amortyzacyjne wyższe dokonywać można w terminie od pierwszego miesiąca każdego kolejnego roku podatkowego?

2010.05.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-127/10-2/JG
     ∟W związku z wyżej opisanym zaistniałym stanem faktycznym, Spółka wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, poprzez potwierdzenie prawidłowości stanowiska Spółki, czy:- należy uznać, że Spółka ujawniła w rozumieniu art. 16h ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT Znak towarowy w grudniu 2006 r., a tym samym Spółka jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ujawnionego Znak towarowego od stycznia 2007 i zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów w kolejnych okresach?

2010.04.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-77/10/PS
     ∟Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na obsługę posiedzeń Rady Nadzorczej.

2010.04.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-164/10/JS
     ∟1. Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę w drodze aportu „zorganizowanej części przedsiębiorstwa" likwidowanego spzoz, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowiących składniki aportu, należy wykazać w wartości ustalonej przez Spółkę na dzień wniesienia wkładu, nie wyższej jednak niż ich wartość rynkowa?2. Czy w przypadku, gdy do spółki zostaną wniesione składniki majątkowe przedsiębiorstwa będącego przedmiotem wkładu, które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, a które spełniają przesłanki (wyrażone w art. 16a oraz 16b UPDOP) by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, wartość początkową tychże składników majątkowych stanowić będzie suma ich wartości, nie wyższa jednak niż wartość rynkowa? 3. Czy tak ustalona wartość początkowa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (wartość ustalona przez Spółkę, nie wyższa jednak niż wartość rynkowa) będzie podstawą dokonywania przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodów? 4. Czy w przypadku, gdy tak ustalona wartość początkowa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (wartość ustalona przez Spółkę, nie wyższa jednak niż wartość rynkowa) będzie mniejsza niż 3 500 zł, spółka będzie mogła zaliczyć wartość ww. składników majątku w koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do użytkowania?

2010.04.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-112/10-2/MC
     ∟1. Czy nabywane przez Spółkę kontenery stanowią dla Niej środki trwałe podlegające amortyzacji, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)?2. W przypadku uznania, iż nabywane kontenery nie stanowią środków trwałych, w jaki sposób Spółka powinna rozliczyć poniesione wydatki na ich zakup w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2010.04.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-112/10-3/MC
     ∟1. Czy nabywane przez Spółkę kontenery stanowią dla Niej środki trwałe podlegające amortyzacji, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)?2. W przypadku uznania, iż nabywane kontenery nie stanowią środków trwałych, w jaki sposób Spółka powinna rozliczyć poniesione wydatki na ich zakup w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj