Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-793/11/JD
z 30 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-793/11/JD
Data
2011.09.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
podział spółki przez wydzielenie
przychód
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy opisane w niniejszym wniosku zespoły składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) stanowiące BR oraz BU stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4) updop?Czy w związku z planowanym podziałem Spółki Dzielonej przez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa - BR i przeniesienie jej na nowo utworzoną spółkę przejmującą, w sytuacji w której w Spółce Dzielonej pozostanie druga zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci BU - Wnioskodawca - jako wspólnik Spółki Dzielonej - uzyska przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2011 r. (data wpływu do Organu 30 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania zespołu składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa,
  • wystąpienia przychodu w związku z podziałem osoby prawnej, której wnioskodawca jest wspólnikiem, poprzez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2011 r. do Organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania zespołu składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa,
  • wystąpienia przychodu w związku z podziałem osoby prawnej, której wnioskodawca jest wspólnikiem, poprzez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) jest osobą prawną (spółka z ograniczona odpowiedzialnością), która pozostaje wspólnikiem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działającej pod firmą T Sp. z o.o. (dalej: "Spółka Dzielona"). Spółka Dzielona świadczy usługi telekomunikacyjne jako dostawca telewizji kablowej, usług szerokopasmowego Internetu i telefonii. W ramach Spółki Dzielonej do niedawna funkcjonowały trzy zorganizowane części przedsiębiorstwa tj. trzy biura obsługi klienta funkcjonujące na terenie Polski południowej. W chwili obecnej na skutek zmian organizacyjnych wprowadzonych uchwałą zarządu Spółki Dzielonej w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej funkcjonują dwa Biura Obsługi Abonenta (dalej: B), tj. B R oraz B U wydzielone terytorialnie. Oba B zostały ukonstytuowane na mocy uchwały Zarządu oraz ujęte w Regulaminie organizacyjnym Spółki Dzielonej. Zarówno w ramach B R jak i B U funkcjonują osoby będące kierownikami B, pełniący funkcję bezpośrednich przełożonych w stosunku do pracujących w ramach danego B pracowników oraz odpowiedzialni za właściwe wykonywanie zadań przez podmioty współpracujące ze Spółką Dzieloną na podstawie innych stosunków prawnych.

Uchwałą Zarządu każdemu z B zostały przypisane określone składniki materialne i niematerialne. Każde B posiada określone środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, wyposażenie. Podstawowym składnikiem każdego B są przypisane do niego sieci telewizji kablowej, sieci Internetu, urządzenia sieci telefonicznej. Każde B zajmuje się nadto obsługą konkretnych abonentów korzystających z usług Spółki Dzielonej na danym obszarze funkcjonowania danego B. Dla zapewnienia możliwości świadczenia usług każde B korzysta z usług wyspecjalizowanych podmiotów świadczących usługi obsługi technicznej (przyłączanie do sieci, odłączanie, usuwanie usterek). Nadto każde B dysponuje umowami zawartymi ze spółdzielniami mieszkaniowymi lub wspólnotami dotyczącymi możliwości korzystania z nieruchomości dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Umowy na dostarczanie Internetu, czy też programów telewizyjnych są zawarte przez Spółkę Dzieloną jednakże możliwe jest przypisanie do każdego z B programów czy innych usług telekomunikacyjnych, które są przez niego świadczone.

Jeśli chodzi o kwestie księgowe, to księgi rachunkowe Spółki Dzielonej prowadzone są w ten sposób, że dzięki prowadzonej księgowości analitycznej możliwe jest przypisanie do każdego z B należności, przychodów oraz kosztów. Możliwe jest zatem ustalenie dla każdego B odrębnego wyniku finansowego. Każde z B dysponuje nadto odrębnym rachunkiem bankowym, na który wpływają płatności od abonentów danego B. Jedynie w zakresie zobowiązań są one na chwilę obecną ustalane dla całości podmiotu, jednakże da się je także przypisać do określonego B. W konsekwencji praktycznie każde B funkcjonujące w ramach Spółki Dzielonej tj. zarówno B R jak i B U dzięki posiadanym składnikom majątkowym i niemajątkowym jest zdolne do samodzielnego funkcjonowania jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. zwana dalej u.p.d.p). Spółka Dzielona rozważa obecnie podjęcie czynności mających na celu przeprowadzenie procedury jej podziału zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych - przez wydzielenie polegające na przeniesieniu do nowo tworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jednej zorganizowanej części w postaci B R (obejmującego wszystkie elementy składowego tego B oraz pracowników). Natomiast po wydzieleniu w Spółce Dzielonej pozostanie druga zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci B U. Zarówno Spółka Dzielona, jak i nowo powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będą w dalszym ciągu prowadziły działalność gospodarczą w oparciu o posiadane po podziale zorganizowane części przedsiębiorstwa. W związku z przyjętą koncepcją podziału przez wydzielenie w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci B R udziały w nowo tworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością uzyska jedynie Wnioskodawca. Procedura podziału ma prowadzić bowiem w szczególności także do rozdzielenia wspólników Spółki Dzielonej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy opisane w niniejszym wniosku zespoły składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) stanowiące B R oraz B U stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4) updop (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)...

Czy w związku z planowanym podziałem Spółki Dzielonej przez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa - B R i przeniesienie jej na nowo utworzoną spółkę przejmującą, w sytuacji w której w Spółce Dzielonej pozostanie druga zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci B U - Wnioskodawca - jako wspólnik Spółki Dzielonej - uzyska przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)...

Stanowisko Spółki przyporządkowane do pytania oznaczonego we wniosku nr 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, oba wyodrębnione w strukturze organizacyjnej oraz wydzielone finansowo B tj. B R oraz B U stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, odpowiadające wymogom z art. 4a pkt 4) updop. Zgodnie z powołanym przepisem zorganizowana część przedsiębiorstwa organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Odnosząc zacytowaną powyżej definicję do stanu faktycznego wskazać należy, że wyodrębnione w Spółce Dzielonej B tj. B R oraz B U spełniają warunki zorganizowanych części przedsiębiorstwa. Oba B zostały wyodrębnione w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej. Każde B kierowane jest przez odrębnego kierownika, zarządzającego całością funkcjonowania B na danym terytorium, pozostającego jednocześnie zwierzchnikiem funkcjonujących w danym B pracowników, a dodatkowo odpowiedzialnego za zapewnienie obsługi technicznej danego B. Oba B pozostają zatem wyodrębnione organizacyjnie z całości przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej do każdego z B przypisane zostały nadto określone składniki majątkowe, w szczególności poszczególne sieci kablowe, informatyczne, oraz cała infrastruktura za pomocą której każde B jest w stanie obsługiwać abonentów na przypisanym sobie obszarze terytorialnym Polski południowej. Dodatkowo w każdym B istnieje wyposażenie dotyczące danego B. Każde B dysponuje nadto umowami z abonentami, oraz umowami na obsługę techniczną B. Niezależnie od wyodrębnienia o charakterze organizacyjnym opisanego powyżej, każdy z B jest również wydzielony finansowo.

W tym zakresie wskazać należy przede wszystkim na okoliczność, że każde B posiada wyodrębniony rachunek bankowy na który spływają określone kwoty pieniężne. Nadto księgowość podmiotu jest prowadzona w taki sposób, że możliwe jest przypisanie do każdego B przypadających nań przychodów i kosztów oraz ustalenie wyniku finansowego. Nie ma zatem przeszkód dla ustalenia np. rentowności funkcjonowania każdego z B. Dzięki takiemu zorganizowaniu każdy z wydzielonych B mógłby prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w lokalizacjach, które objęte są zakresem funkcjonowania B - w zakresie dostarczania programów telewizyjnych, dostaw internetu czy połączeń telefonicznych.

Przekonanie o spełnianiu przez B R oraz B U warunków dla zorganizowanych części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych potwierdzają także pisma organów podatkowych.

Wskazać tutaj należy np. na następujące interpretacje podatkowe:

  • „Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, iż dana część składników przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie finansowe polega na możliwości prowadzenia takiej ewidencji, która pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów zorganizowanej części przedsiębiorstwa. (...) Wyodrębnienie działu X w ramach Spółki X oraz przyporządkowanie mu określonych składników materialnych i niematerialnych stanowi o (...) wyodrębnieniu w strukturze przedsiębiorstwa. Przypisanie określonych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, zapasów towarów i określonych zobowiązań świadczy o możliwości prowadzenia ewidencji, która pozwala przyporządkować określone przychody i koszty do tego działu. Ma zatem miejsce wyodrębnienie finansowe. Ponadto wyodrębnione składniki przeznaczone są do realizacji określonych działań czyli dystrybucji wyspecjalizowanych urządzeń dla operatorów sieci telefonii komórkowej wraz z oprogramowaniem oraz świadczenie usług bieżącego wsparcia telefonicznego. Należy również stwierdzić że wyodrębniony zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące w/w zadania gospodarcze. Tym samym zostają spełnione wszystkie cztery przesłanki z art. 4a pkt 4 updop, a więc określone składniki majątkowe i niemajątkowe mogą być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa” - z interpretacji Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2007 - 1472/ROP1/423-289/07/MF.
  • „Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach działalności prowadzonej przez Podatnika i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwie Podatnika wydzielona część jest wyodrębniona w postaci oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu. U). Aspekt finansowy wyodrębnienia oznacza, że powinno być możliwe przypisanie przedmiotowi aportu, w strukturach Podatnika, określonych wskaźników finansowych, w tym zwłaszcza przychodów I kosztów oraz należności i zobowiązań realizowanych („osiąganych") przez przedmiot aportu. Takie przypisanie ww. wielkości powinno być możliwe w szczególności przy wykorzystaniu komputerowego systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem lub systemu księgowo-rachunkowego" - interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 lipca 2008 r., sygn. IP-PB3/423-816/08-2/MB.
  • „Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową." - z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. IPPP3/443-29/09-4/SM.

W przekonaniu Wnioskodawcy biorąc pod uwagę zarówno brzmienie art. 4a pkt 4 updop jak i poglądy organów podatkowych zacytowane powyżej, oba B tj. B R oraz B U spełniają warunki zorganizowanych części przedsiębiorstwa stanowiąc finansowo i organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania oznaczonego nr 2.

Zdaniem Spółki, w związku z przyjętą przez podmioty koncepcją podziału, zgodnie z którą wydzieleniu do nowo tworzonego podmiotu podlegać będzie zorganizowana cześć przedsiębiorstwa w postaci B R, zaś w Spółce Dzielonej pozostanie także zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci B U, podział ten nie będzie powodował powstania po stronie Wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki Dzielonej dochodu do opodatkowania.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 u.p.d.p. w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, do przychodów nie zalicza się przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6) wskazanej ustawy.

Z kolei art. 10 ust. 1 pkt 6 updop stanowi, iż w przypadku podziału spółki przez wydzielenie, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. ustawy, stanowi dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) z udziału w zyskach osób prawnych. Natomiast kosztem uzyskania przychodów jest w takim przypadku wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem. A contrario zatem, podział przez wydzielenie nie skutkuje powstaniem po stronie udziałowca (akcjonariusza) dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wniosek taki potwierdzają także pisma organów podatkowych np.:

  • Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łęczycy - postanowienie z dnia 18 września 2007r. Znak: US 1/415-11/2007,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - interpretacja z dnia 08 stycznia 2009 r. Znak: ILPB3/423-671/08-7/HS,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - interpretacja z dnia 16 grudnia 2010r. IPPB2/415-797/10-4/AS.

Reasumując, w stanie faktycznym przedstawionym powyżej (winno być „zdarzeniu przyszłym”), wydzieleniu do spółki nowo zawiązanej podlegać będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa (B R), a jednocześnie po stronie Spółki Dzielonej pozostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci B U. W oparciu zatem o powołane powyżej przepisy taki podział nie będzie powodował powstania po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki Dzielonej przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U z 2011 r. Nr 74, poz. 297 ze zm., dalej: „updop”), do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6, przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Jednocześnie, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 updop, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie otrzymany z tego udziału. W przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Z powołanych przepisów wynika, że fundamentalne znaczenie dla rozstrzygnięcia kwestii związanej z uzyskaniem przez Spółkę przychodów w opisanym zdarzeniu przyszłym ma ustalenie, czy B w R i U mogą być uznane za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop. Przepis ten stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełnić należy następujące warunki:

  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników.

Po pierwsze musi to być zespół składników materialnych i niematerialnych. Elementami takiego zespołu, stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, zobowiązania, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza.

Punktem odniesienia przy analizie spełnienia przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego jest rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa podatnika; na ile stanowią one w nim wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo całość. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach działalności prowadzonej przez podatnika i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa (np. w postaci oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu).

Natomiast aspekt finansowy wyodrębnienia oznacza, że powinno być możliwe przypisanie wyodrębnionemu zespołowi składników majątkowych, w strukturach podatnika, określonych wskaźników finansowych, w tym zwłaszcza przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań realizowanych („osiąganych") przez ten zespół. Takie przypisanie ww. wielkości powinno być możliwe w szczególności przy wykorzystaniu np. systemu księgowo - rachunkowego.

Ponadto zespół składników majątkowych winien być wyodrębniony na płaszczyźnie funkcjonalnej, tj. wyodrębniony do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Powyższe spowoduje, że taki zespół składników materialnych i niematerialnych, wyodrębniony organizacyjnie i finansowo, będzie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wskazane zadania.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że każdemu z B zostały przypisane określone składniki materialne i niematerialne. Każde z B posiada także określone środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, wyposażenie, a także kadrę pracowniczą. B stanowią oddzielne pod względem terytorialnym i funkcjonalnym Biura obsługujące abonentów z rożnych obszarów terytorialnych kraju. Każde z B posiada własne rachunki bankowe na które wpływają płatności od abonentów danego B. Możliwe jest również przypisanie zobowiązań Spółki Dzielonej do określonego B. Każde B zajmuje się nadto obsługą konkretnych abonentów korzystających z usług Spółki Dzielonej jak również dysponuje umowami ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi. Umowy na dostarczanie internetu, czy też programów telewizyjnych są zawarte przez Spółkę Dzieloną, jednakże możliwe jest przypisanie do każdego z B programów czy usług telekomunikacyjnych, które są przez niego świadczone.

Odnosząc przedstawiony opis zdarzenia przyszłego do powołanego wcześniej przepisu art. 4a pkt 4 updop należy stwierdzić, że każde z B stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Taka konstatacja upoważnia natomiast do stwierdzenia, że wnioskując a contrario do powołanego art. 12 ust. 4 pkt 12 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 6 updop w Spółce, będącej wspólnikiem Spółki Dzielonej, nie dojdzie do powstania przychodu w związku z zaistnieniem okoliczności przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj