Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1079/10/MMa
z 12 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-1079/10/MMa
Data
2011.01.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
akcja
akcja
koszt
koszt
podział
podział
przychód
przychód
spółki
spółki


Istota interpretacji
Czy w związku z planowanym podziałem Spółki Dzielonej przez wydzielenie części majątku i przeniesienie jej na Spółkę Przejmującą wnioskodawca uzyska przychód w wysokości - ustalonej na dzień podziału - nadwyżki nominalnej wartości akcji przydzielonych mu w Spółce Przejmującej nad kosztami nabycia lub objęcia akcji w Spółce Dzielonej?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04 października 2010r. (data wpływu do tut. Biura 13 października 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu po stronie akcjonariusza spółki w związku z podziałem tej spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu po stronie akcjonariusza spółki w związku z podziałem tej spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, akcjonariuszem spółki publicznej notowanej na Giełdzie Papierów w Warszawie działającej pod firmą E. S.A. (dalej jako „Spółka Dzielona”).

Główny, faktyczny i statutowy, przedmiot działalności Spółki Dzielonej obejmuje działalność holdingów finansowych (PKD 64.2.Z) oraz działalność firm centralnych (head offices) i doradztwo związane z zarządzeniem (PKD 70).

Ponadto, zgodnie ze statutem, przedmiot działalności Spółki Dzielonej obejmuje między innymi:

  • handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi,
  • handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi,
  • transport lądowy oraz transport rurociągowy,
  • transport wodny,
  • transport lotniczy,
  • magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport,
  • działalność pocztowa i kurierska,
  • działalność prawnicza, rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe,
  • informatyka,
  • wynajem i dzierżawa,
  • działalność związana z zatrudnieniem,
  • działalność związana z administracyjną obsługą biura i pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej,
  • pozostała indywidualna działalność usługowa,
  • obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spółka Dzielona posiada (bezpośrednio i pośrednio) udziały i akcje w kilkunastu spółkach tworzących Grupę Kapitałową G. („Grupa Kapitałowa”). Działalność spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej dzieli się na dwa podstawowe obszary (tzw. linie biznesowe):

  1. segment dystrybucji artykułów spożywczych i kosmetyczno-chemicznych oraz
  2. segment handlu detalicznego. W skład grupy wchodzą również pojedyncze spółki o innych profilach działalności.

Działalność gospodarczą prowadzoną przez Spółkę Dzieloną jako spółkę holdingową w ramach przedsiębiorstwa tej spółki można podzielić w szczególności na:

  1. zarządzanie segmentem dystrybucyjnym Grupy Kapitałowej;
  2. zarządzanie segmentem handlu detalicznego Grupy Kapitałowej;
  3. zarządzanie pozostałymi spółkami Grupy Kapitałowej.

Spółka Dzielona w ramach prowadzonej działalności osiąga nie tylko przychody z dywidend otrzymywanych od spółek, których jest właścicielem, ale przede wszystkim z tytułu usług świadczonych w ramach zarządzania na rzecz spółek zależnych. Z działalności prowadzonej w zakresie zarządzania każdym z segmentów Grupy Kapitałowej Spółka Dzielona osiąga dodatni wynik finansowy i płaci podatek dochodowy z tego tytułu.

Dotychczas, w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, działalność w ww. obszarach jest wyodrębniona w ten sposób, że usługi z zakresu zarządzania segmentem dystrybucyjnym, detalicznym i pozostałymi spółkami świadczą dedykowane do poszczególnych zadań działy i komórki merytoryczne. Usługi związane z zarządzaniem segmentami detalicznym i dystrybucyjnym, poza usługami statutowymi (wynikającymi z KSH), są świadczone przez Spółkę Dzieloną na rzecz spółek należących do tych segmentów odpłatnie.

W ramach zarządzania segmentem dystrybucyjnym Spółka Dzielona świadczy wyspecjalizowane usługi:

  • zarządzania wynikające z przepisów Kodeksu spółek handlowych,
  • prowadzenia akwizycji (pozyskiwanie partnerów do fuzji i przejęć) dla spółek prowadzących działalność dystrybucyjną,
  • usługi z zakresu kontrolingu działalności dystrybucyjnej,
  • przetwarzania danych w oparciu o oprogramowanie niezbędne do prowadzenia działalności dystrybucyjnej,
  • usługi prawne związane z działalnością dystrybucyjną,
  • usługi doradztwa finansowego związanego z działalnością dystrybucyjną,
  • usługi prowadzenia kadr i płac,
  • usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych spółek dystrybucyjnych,
  • usługi z zakresu komunikacji i szkoleń związanych z działalnością dystrybucyjną,
  • usługi administracyjne,
  • usługi IT (zarządzanie infrastrukturą komputerów, ośrodkiem przetwarzania danych, pocztą elektroniczną).

W ramach zarządzania segmentem detalicznym Spółka Dzielona świadczy wyspecjalizowane usługi:

  • zarządzania wynikające z przepisów Kodeksu spółek handlowych,
  • prowadzenia akwizycji (pozyskiwanie partnerów do fuzji i przejęć) dla spółek prowadzących działalność w zakresie handlu detalicznego,
  • usługi z zakresu kontrolingu handlu detalicznego,
  • usługi koordynacji polityki zakupowej detalu,
  • usługi prawne związane z handlem detalicznym,
  • usługi doradztwa finansowego związane z handlem detalicznym,
  • usługi prowadzenia kadr i płac,
  • usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych spółek handlu detalicznego,
  • usługi z zakresu komunikacji i szkoleń związanych z handlem detalicznym,
  • usługi administracyjne, usługi IT (zarządzanie infrastrukturą komputerów, ośrodkiem przetwarzania danych, pocztą elektroniczną).

W ramach reorganizacji Spółka Dzielona planuje ująć działalność prowadzoną w dwóch z ww. obszarów w odpowiednią formę prawno-organizacyjną i wyodrębnić w swojej wewnętrznej strukturze organizacyjnej dwa oddziały. Zadaniem pierwszego z nich będzie zarządzanie segmentem dystrybucyjnym Grupy Kapitałowej („Oddział Dystrybucyjny”), zaś drugiego zarządzanie segmentem handlu detalicznego („Oddział Handlu Detalicznego”). Utworzenie oddziałów nastąpi na podstawie odpowiednich uchwał Zarządu Spółki Dzielonej, w których zostaną określone:

  1. nazwy oddziałów, przypisane im struktury organizacyjne (pracownicy) i odpowiedzialne za nie kierownictwo,
  2. przedmioty działania oddziałów,
  3. zadania oddziałów w strukturze Spółki Dzielonej,
  4. status księgowy oddziałów.

W wyniku tego Oddział Dystrybucyjny oraz Oddział Handlu Detalicznego uzyskają formalne wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej. Każdy z oddziałów będzie również posiadał własny regulamin określający zasady jego funkcjonowania.

Do realizacji zadań gospodarczych Oddziału Dystrybucyjnego zostanie przeznaczona organizacyjnie i finansowo wyodrębniona część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, stanowiąca zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związana z działalnością Spółki Dzielonej polegająca na zarządzaniu segmentem dystrybucyjnym Grupy Kapitałowej.

Aktywa i pasywa składające się na bilans, przeznaczone do realizacji zadań Oddziału Dystrybucyjnego będą obejmować:

  1. składniki materialne: środki trwałe (nieruchomości, samochody, sprzęt komputerowy, urządzenia), wyposażenie biurowe przypisane do segmentu dystrybucji,
  2. składniki niematerialne: bezpośrednio posiadane przez Spółkę Dzieloną udziały i akcje w spółkach należących do segmentu dystrybucyjnego Grupy Kapitałowej, wartości niematerialne i prawne (programy, licencje), wartość firmy, przypisane do segmentu dystrybucji;
  3. zobowiązania i należności: wynikające z umów cywilno-prawnych z dostawcami towarów i usług, klientami (spółkami zależnymi, zaliczanymi do segmentu dystrybucji), wobec pracowników oraz pozostałe.

Ponadto, w celu odpowiedniego wyodrębnienia finansowego w strukturze Spółki Dzielonej (opisana w Polityce Rachunkowości odpowiednia, dostosowana do potrzeb działalności struktura kont i MPK-ów), Oddziałowi Dystrybucyjnemu zostaną przypisane koszty i przychody jego funkcjonowania. W ramach tego Oddziałowi Dystrybucyjnemu zostaną przypisane koszty związane z zarządzaniem segmentem dystrybucyjnym, takie jak: koszty ponoszone w związku z osiąganymi przychodami (w szczególności: koszty amortyzacji, zużytych materiałów, zakupionych usług, wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych) oraz koszty związane z ogólnym funkcjonowaniem oddziału (w szczególności: koszty najmu, mediów, administracyjne). Z drugiej strony zostaną mu również przypisane przychody Spółki Dzielonej związane z działalnością segmentu dystrybucyjnego, w tym: przychody z tytułu świadczonych usług dla spółek segmentu dystrybucyjnego, dywidendy otrzymywane od spółek z tego segmentu.

Wysokość osiąganych przez Oddział Dystrybucyjny przychodów oraz ponoszonych kosztów pozwoli na wygenerowanie dodatniego wyniku finansowego Oddziału.

Natomiast do realizacji zadań gospodarczych Oddziału Handlu Detalicznego zostanie przeznaczona organizacyjnie i finansowo wyodrębniona część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, stanowiąca zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związana z działalnością Spółki Dzielonej polegającą na zarządzaniu segmentem handlu detalicznego Grupy Kapitałowej. Zespół ten będzie obejmować:

  1. składniki materialne: środki trwałe (samochody, sprzęt komputerowy, urządzenia), wyposażenie biurowe, przypisane do segmentu detalicznego,
  2. składniki niematerialne: bezpośrednio posiadane przez Spółkę Dzieloną udziały i akcje w spółkach należących do segmentu handlu detalicznego Grupy Kapitałowej, wartości niematerialne i prawne (programy, licencje), wartość firmy, przypisane do segmentu detalicznego;
  3. zobowiązania i należności: wynikające z umów cywilno-prawnych z dostawcami towarów i usług, klientami (spółkami zależnymi, zaliczanymi do segmentu detalicznego), wobec pracowników oraz pozostałe.

Ponadto, w celu odpowiedniego wyodrębnienia finansowego w strukturze Spółki Dzielonej (opisana w Polityce Rachunkowości odpowiednia, dostosowana do potrzeb działalności struktura kont i MPK-ów), Oddziałowi Handlu Detalicznego zostaną przypisane koszty i przychody jego funkcjonowania. W ramach tego Oddziałowi Handlu Detalicznego zostaną przypisane koszty związane z zarządzaniem segmentem detalicznym, takie jak: koszty ponoszone w związku z osiąganymi przychodami (w szczególności: koszty amortyzacji, zużytych materiałów, zakupionych usług, wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych) oraz koszty związane z ogólnym funkcjonowaniem oddziału (w szczególności: koszty najmu, mediów, administracyjne). Z drugiej strony zostaną mu również przypisane przychody Spółki Dzielonej związane z działalnością segmentu detalicznego, w tym: przychody z tytułu świadczonych usług dla spółek segmentu detalicznego, dywidendy otrzymywane od spółek z tego segmentu.

Wysokość osiąganych przez Oddział Handlu Detalicznego przychodów oraz ponoszonych kosztów pozwoli na wygenerowanie dodatniego wyniku finansowego Oddziału.

Wyodrębnienie finansowe Oddziałów: Dystrybucyjnego i Handlu Detalicznego w strukturze przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej umożliwi również:

  • sporządzenie odrębnego zarządczego sprawozdania finansowego dla Oddziałów (rachunek zysków i strat, bilans),
  • sporządzanie odrębnych budżetów i celów dla Oddziałów,
  • prowadzenie analizy przychodów, kosztów, rentowności Oddziałów,
  • ocenę realizacji zadań Oddziału przez kierownictwo.

W dalszej kolejności Spółka Dzielona planuje wydzielenie jednego z segmentów swojej działalności (dystrybucyjnego albo handlu detalicznego) do oddzielnej, istniejącej lub nowo zawiązanej spółki kapitałowej („Spółka Przejmująca”), w której akcjonariuszami (wspólnikami) będą dotychczasowi akcjonariusze Spółki Dzielonej. W tym celu zostanie przeprowadzony podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, tj. część majątku Spółki Dzielonej składająca się na jeden z Oddziałów Spółki Dzielonej zostanie przeniesiona do Spółki Przejmującej.

Natomiast Spółka Dzielona, w oparciu o majątek, który nie ulegnie przeniesieniu na Spółkę Przejmującą, będzie dalej prowadzić pozostałe rodzaje swojej działalności, tj.: w zależności od tego co będzie obejmował majątek wydzielony do Spółki Przejmującej

  1. zarządzanie segmentem dystrybucji albo handlu detalicznego Grupy Kapitałowej (co będzie stanowiło zadanie tego z Oddziałów, który pozostanie w przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej po podziale), a także
  2. zarządzanie pozostałymi spółkami Grupy Kapitałowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z planowanym podziałem Spółki Dzielonej przez wydzielenie części majątku i przeniesienie jej na Spółkę Przejmującą wnioskodawca uzyska przychód w wysokości - ustalonej na dzień podziału - nadwyżki nominalnej wartości akcji przydzielonych mu w Spółce Przejmującej nad kosztami nabycia lub objęcia akcji w Spółce Dzielonej...

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z planowanym podziałem Spółki Dzielonej przez wydzielenie w sposób opisany powyżej wnioskodawca nie uzyska przychodu w wysokości - ustalonej na dzień podziału - nadwyżki nominalnej wartości akcji przydzielonych mu w Spółce Przejmującej nad kosztami nabycia lub objęcia akcji w Spółce Dzielonej, ponieważ zarówno majątek przejmowany przez Spółkę Przejmującą na skutek podziału jak i majątek pozostający w Spółce Dzielonej będą „zorganizowanymi częściami przedsiębiorstwa” w rozumieniu art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku podziału spółki przez wydzielenie, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) z udziału w zyskach osób prawnych. Natomiast kosztem uzyskania przychodów jest w takim przypadku wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

A contrario, podział przez wydzielenie nie skutkuje powstaniem po stronie udziałowca (akcjonariusza) dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych termin „przedsiębiorstwo”, zgodnie z pkt 3 powołanego przepisu, oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 55¹ Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującym w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie art. 55² Kodeksu cywilnego ustanawia domniemanie, że czynność prawna (np. sprzedaż, ale też wniesienie przedsiębiorstwa aportem) obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych. W konsekwencji, wyłączenie pewnych aktywów zbywanego przedsiębiorstwa nie powoduje, że przedmiotem zbycia przestaje być przedsiębiorstwo. Wniosek ten należy odnieść w równej mierze do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z powyższego wynika, że status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  1. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
  2. jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Wniosek taki jest zgodnie przyjmowany zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych (zob. np. wyroki: WSA w Gdańsku z dnia 24 listopada 2009r., I SA/Gd 494/09; WSA w Warszawie z dnia 09 października 2009r., III SA/Wa 674/09; WSA w Lublinie z dnia 12 października 2007r., I SA/Lu 403/07 i inne) oraz wypowiedziach organów podatkowych (zob. np. indywidualne interpretacje prawa podatkowego: Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 20 sierpnia 2009r., ITPB3/423-282/09/MT; Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 05 czerwca 2009r., ILPB3/423-198/09-4/MC; Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 marca 2009r., ITPB3/423-762/08/DK; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 maja 2008r., IPPB3/423-282/08-2/PS oraz inne).

Ad 1. Oddziały Spółki Dzielonej jako zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań:

Zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zorganizowana część przedsiębiorstwa musi obejmować zarówno składniki materialne, jak i niematerialne, a także zobowiązania. Oznacza to, że „podstawowym wymogiem definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest konieczność wystąpienia co najmniej po jednym składniku z tych grup składników” (tak Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w postanowieniu z dnia z dnia 20 października 2005r., 2403-PDF-415-60-05).

W przedstawionym stanie faktycznym majątek każdego z Oddziałów będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, ponieważ w skład tego majątku wejdą:

A) w przypadku Oddziału Dystrybucyjnego

  1. składniki materialne: środki trwałe (nieruchomości, samochody, sprzęt komputerowy, urządzenia), wyposażenie biurowe przypisane do segmentu dystrybucji;
  2. składniki niematerialne: bezpośrednio posiadane przez Spółkę Dzieloną udziały i akcje w spółkach należących do segmentu dystrybucyjnego Grupy Kapitałowej, wartości niematerialne i prawne (programy, licencje), wartość firmy, przypisane do segmentu dystrybucji;
  3. zobowiązania i należności: wynikające z umów cywilno-prawnych z dostawcami towarów i usług, klientami (spółkami zależnymi, zaliczanymi do segmentu dystrybucji), wobec pracowników oraz pozostałe.

B) w przypadku Oddziału Handlu Detalicznego:

  1. składniki materialne: środki trwałe (samochody, sprzęt komputerowy, urządzenia),wyposażenie biurowe; przypisane do segmentu detalicznego,
  2. składniki niematerialne: bezpośrednio posiadane przez Spółkę Dzieloną udziały i akcje w spółkach należących do segmentu dystrybucyjnego Grupy Kapitałowej, wartości niematerialne i prawne (programy, licencje), wartość firmy, przypisane do segmentu detalicznego;
  3. zobowiązania i należności: wynikające z umów cywilno-prawnych z dostawcami towarów i usług, klientami (spółkami zależnymi, zaliczanymi do segmentu detalicznego), wobec pracowników oraz pozostałe.

Ad. 2. Oddziały Spółki Dzielonej jako organizacyjnie i finansowo wyodrębnione części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby można było określić pewien zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) mianem „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, zespół tych składników musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie.

Co do zasady, wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może też wynikać z innych okoliczności i mieć charakter faktyczny (tak np. J. Marciniuk, red., Podatek dochodowy od osób prawnych, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2009r., s. 71 -72). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itd. Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej, przy czym nie oznacza ono samodzielności finansowej, lecz „sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.” (J. Marciniuk, red., Podatek dochodowy od osób prawnych, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2009r., s. „71-72; zob. też interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2008r., IPPB3/423-138/08-2/MB oraz postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2005r., US72/ROP1/423-863/IW/04).

W przedstawionym zdarzeniu należy uznać, że majątek każdego z Oddziałów Spółki Dzielonej będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) organizacyjnie i finansowo wyodrębnionych w przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, ponieważ:

  1. przed przeprowadzeniem podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie, majątek każdego z tych Oddziałów zostanie organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie jako oddział spółki akcyjnej na podstawie uchwały Zarządu Spółki Dzielonej,
  2. będzie posiadać własny, odrębny regulamin,
  3. zostaną mu przypisane koszty i przychody jego funkcjonowania.

Ad. 3. Składniki majątku każdego z Oddziałów Spółki Dzielonej jako składniki przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby można było określić pewien zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) mianem „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, zespół ten musi obejmować składniki przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych.

W przedstawionym zdarzeniu majątek każdego z Oddziałów Spółki Dzielonej będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, ponieważ w ramach wyodrębnienia każdego z Oddziałów w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej składniki te będą służyły realizacji odrębnych zadań gospodarczych polegających na zarządzaniu segmentami:

  1. dystrybucji artykułów spożywczych i kosmetyczno-chemicznych Grupy Kapitałowej (w przypadku Oddziału Dystrybucyjnego) oraz
  2. handlu detalicznego (w przypadku Oddziału Handlu Detalicznego).

Ad. 4. Składniki majątku Oddziałów Spółki Dzielonej jako zespoły składników, który mógłby samodzielnie realizować zadania gospodarcze.

Zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który „zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (gospodarcze)”.

Wymagane jest zatem, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie (zob. postanowienia Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 14 września 2005r., ZD/406-177/1/CIT/05 oraz ZD/406-137/CIT/05).

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie może prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Należy zatem stwierdzić, iż poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być połączone czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Istotne jest jednak, aby przenoszone należności i zobowiązania były związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem oraz służyły realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo czyli, aby w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejął funkcje gospodarcze zbywcy (zob. postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z dnia 23 września 2005 r., pbi/415-39/101224/05).

W przedstawionym zdarzeniu należy uznać, że składniki majątku każdego z Oddziałów Spółki Dzielonej będą stanowiły taki zespół składników, który mógłby samodzielnie realizować wyznaczone mu zadania gospodarcze, ponieważ:

  1. W dotychczasowym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej majątek każdego z Oddziałów będzie pełnić inne funkcje gospodarcze niż pozostała część majątku Spółki Dzielonej. Zakres działalności Oddziału Dystrybucyjnego będzie ograniczać się wyłącznie do zarządzania segmentem dystrybucyjnym Grupy Kapitałowej. Tymczasem Spółka Dzielona prowadzi również - przy pomocy pozostałej części swego majątku - działalność polegającą na zarządzaniu segmentem handlu detalicznego w ramach Grupy Kapitałowej (co zgodnie z planem wewnętrznej reorganizacji Spółki Dzielonej będzie stanowić zadanie Oddziału Handlu Detalicznego), zarządzaniu pozostałą częścią Grupy Kapitałowej;
  2. Zespół składników majątkowych, który ma być wydzielony do Spółki Przejmującej, mógłby służyć realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo. W wyniku przeniesienia części majątku Spółki Dzielonej w postaci jednego z Oddziałów na Spółkę Przejmującą nabędzie ona wszystkie te składniki majątkowe tego Oddziału, które pozwalają na prowadzenie działalności w zakresie zarządzania danym segmentem działalności Spółki Dzielonej w ramach Grupy Kapitałowej, tj. albo
  1. dystrybucji artykułów spożywczych i kosmetyczno-chemicznych albo
  2. handlu detalicznego.

Podobnie, zadania te mógłby realizować każdy inny nabywca majątku każdego z Oddziałów, nawet w przypadku, w którym przed nabyciem tego majątku nie posiadałby żadnych innych składników majątkowych. Wynika to stąd, że każdy z Oddziałów będzie zespołem składników majątkowych pozwalającym na prowadzenie przy jego pomocy działalności gospodarczej - a zatem zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

Jednocześnie Spółka Dzielona po przeprowadzeniu opisanego we wniosku podziału przez wydzielenie zachowa zdolność prowadzenia dotychczasowej działalności Grupy Kapitałowej w pozostałym zakresie, tj.:

  1. zarządzania segmentem handlu detalicznego (co w przypadku wydzielania Oddziału Dystrybucyjnego będzie realizowane przy pomocy Oddziału Handlu Detalicznego) albo
  2. dystrybucji artykułów spożywczych i kosmetyczno-chemicznych (co w przypadku wydzielenia Oddziału Handlu Detalicznego będzie realizowane przy pomocy Oddziału Dystrybucyjnego).

Oznacza to, że majątek, który pozostanie w Spółce Dzielonej po podziale (tj. jeden z Oddziałów oraz oddzielnie część majątku przeznaczona do realizacji pozostałych zadań gospodarczych), będzie również spełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Nadmienić jedynie należy, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na którą we własnym stanowisku powołuje się wnioskodawca została zawarta w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a nie jak wskazano we wniosku w art. 5 pkt 4 tej ustawy.

W odniesieniu do powołanych przez wnioskodawcę interpretacji Ministra Finansów, tut. Organ informuje, że orzeczenia podatkowe wydawane są w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

W odniesieniu natomiast do powołanych przez wnioskodawcę wyroków Sądów Administracyjnych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj