Interpretacje do przepisu
art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


1899/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

2015.07.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-273/15-4/JC
     ∟1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym wskazane wydatki m.in. na nabycie usług gastronomicznych i posiłków dla pracowników oraz kontrahentów, w tym napojów alkoholowych, usług noclegowych, biletów lotniczych, kolejowych, usług transportu (taxi), poniesione w celu świadczenia usług wsparcia sprzedaży na rzecz Spółki i które to wydatki stanowią w całości podstawę kalkulacji wynagrodzenia należnego Oddziałowi z tytułu świadczonych usług stanowią w całości koszt uzyskania przychodów Oddziału? 2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym wskazane koszty używania samochodów osobowych niestanowiących składników majątku Oddziału, poniesione w celu świadczenia usług wsparcia sprzedaży na rzecz Spółki i które to wydatki stanowią w całości podstawę wynagrodzenia należnego Oddziałowi z tytułu świadczonych usług stanowią w całości koszt uzyskania przychodów Oddziału? 3. Czy w przedstawionym stanie faktycznym wskazane odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oddanych do nieodpłatnego używania kontrahentom Spółki, które to odpisy stanowią w całości podstawę kalkulacji wynagrodzenia należnego Oddziałowi z tytułu świadczonych usług stanowią w całości koszt uzyskania przychodów Oddziału, w tym także za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania? 4. Czy w przedstawionym stanie faktycznym wskazane rezerwy oraz krótkoterminowe rozliczenia kosztów utworzone przez Oddział w związku ze świadczeniem usług wsparcia sprzedaży na rzecz Spółki, które stanowią w całości podstawę wynagrodzenia należnego Oddziałowi z tytułu świadczonych usług stanowią w całości koszt uzyskania przychodów Oddziału? 5. W przypadku gdy odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań jest negatywna to czy w przedstawionym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT, innymi słowy, czy Oddział ma prawo nie zaliczyć do przychodów podatkowych część należnego od Spółki wynagrodzenia stanowiącą zwrot wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych Oddziału zgodnie z ustawą o CIT?

2015.06.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/4510-108/15-2/IR
     ∟Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały sfinansowane środkami otrzymanymi z częściowego umorzenia pożyczek.

2015.06.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/4510-108/15-3/IR
     ∟Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały sfinansowane środkami otrzymanymi z częściowego umorzenia pożyczek.

2015.06.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/4510-62/15-6/GG
     ∟Czy zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prawidłowe będzie ustalenie wartości początkowej Budynków i budowli dla celów amortyzacji w wysokości ceny nabycia Budynków i budowli wynikającej z umowy sprzedaży (z uwzględnieniem art. 16g ust. 3 ww. ustawy)?

2015.06.17 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-176/15/AW
     ∟Czy prawidłowe jest kontynuowanie (na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) amortyzacji Platformy po zmianie statusu prawnego na warunkach ustalonych w dniu oddania Platformy do eksploatacji (rok 1995), tj. zakwalifikowania jej do tej samej grupy środków trwałych oraz amortyzowania według tej samej stawki amortyzacji? Czy prawidłowe jest ujęcie przez Wnioskodawcę wydatków związanych z wykonaniem prac wskazanych w Orzeczeniach Technicznych PRS (zrealizowanie warunków zawieszających ważność Orzeczeń), jako kosztów uzyskania przychodów (na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) w okresach, których dotyczą, tj. w okresach ważności Orzeczeń Technicznych? Czy prawidłowe jest traktowanie przez Wnioskodawcę wydatków związanych bezpośrednio ze zmianą statusu prawnego Platformy, jako kosztów pośrednich w ujęciu podatkowym (na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rozliczanych w czasie przez okres wydobycia ropy naftowej ze złoża XX, tj. do roku 2026?

2015.06.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/4510-329/15/APO
     ∟czy koszty budowy drogi dojazdowej na gruncie stanowiącym własność jednostki samorządu terytorialnego są kosztem okresu, w którym zostały poniesione?

2015.06.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/4510-318/15/APO
     ∟możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych

2015.06.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/4510-328/15/MO
     ∟Czy umowa używania Znaku stanowić będzie umowę leasingu finansowego w rozumieniu art. 17a pkt 1 w związku z art. 17f Ustawy CIT i ustalone w Umowie opłaty w części stanowiącej spłatę wartości początkowej Znaku, przyjętej w Spółce, tj. raty kapitałowe, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy, natomiast kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej Znaku oraz część odsetkowa spłacanych rat leasingowych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

2015.06.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/4510-92/15-4/KJ
     ∟Sposób zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z realizacją projektu: 1)poniesionych w 2014 r. na opracowanie dokumentacji przetargowej dla postępowania wyłaniającego wykonawcę studium wykonalności; 2)poniesionych w 2014 r. na opracowanie dokumentacji przetargowej dla postępowania wyłaniającego wykonawcę dokumentacji projektowej; 3)poniesionych w 2014 r. na opracowanie oceny oddziaływania na środowisko naturalne wraz z przeprowadzeniem postępowania administracyjnego zakończonego uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia; 4)poniesionych w przyszłości na opracowania studium wykonalności; 5)poniesionych w przyszłości na wykonanie dokumentacji projektowej (studium projektowe) wraz z uzyskaniem pozwoleń na budowę zadań wchodzących w zakres projektu.

2015.06.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-134/15/AD
     ∟Rozliczanie kosztów amortyzacji składników majątku wniesionych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z przekształceniem przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą.

2015.06.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/4510-315/15/AK
     ∟konsekwencje podatkowe zwrotu przez poprzedniego właściciela środka trwałego poniesionych przez Spółkę nakładów stanowiących inwestycje w obcym środku trwałym

2015.06.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-396/15-2/RS
     ∟1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka może według własnego uznania i niezależnie od stawek amortyzacyjnych wynikających z obowiązującej w Spółce polityki rachunkowości - z zachowaniem terminów, o których mowa w art. 16i ust. 5 UPDOP - obniżyć do dowolnej wysokości (nawet bliskiej zeru) stawki amortyzacji podatkowej w stosunku do stawek amortyzacyjnych stosowanych przez Spółkę, dla wybranych lub wszystkich środków trwałych (zarówno w odniesieniu do nowo wprowadzanych do ewidencji środków trwałych, jak i takich, które już podlegają amortyzacji dla celów podatkowych), dla których przyjęto liniową metodę amortyzacji? 2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka będzie mogła według własnego uznania - z zachowaniem terminów, o których mowa w art. 16i ust. 5 UPDOP - podwyższyć uprzednio obniżone stawki amortyzacji podatkowej dla wybranych lub wszystkich środków trwałych amortyzowanych metodą liniową, do dowolnej wysokości, niezależnie od stawek amortyzacyjnych wynikających z obowiązującej w Spółce polityki rachunkowości, nie wyższej jednak niż stawki amortyzacyjne wskazane w Wykazie? 3. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka może obniżyć stawki amortyzacji podatkowej środków trwałych, amortyzowanych metodą liniową, począwszy od miesiąca, w którym środki trwałe wprowadzono do ewidencji środków trwałych lub od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego, jak i dokonać dalszych zmian stawek amortyzacyjnych środków trwałych (tj. podwyższyć je lub po raz kolejny obniżyć) począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego?

2015.06.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-389/15-2/RS
     ∟1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka może według własnego uznania i niezależnie od stawek amortyzacyjnych wynikających z obowiązującej w Spółce polityki rachunkowości - z zachowaniem terminów, o których mowa w art. 16i ust. 5 UPDOP - obniżać do dowolnej wysokości (nawet bliskiej zeru) stawki amortyzacji podatkowej w stosunku do stawek amortyzacyjnych stosowanych przez Spółkę, dla wybranych lub wszystkich środków trwałych (zarówno w odniesieniu do nowo wprowadzanych do Ewidencji Środków Trwałych, jak i takich, które już podlegają amortyzacji dla celów podatkowych), dla których przyjęto liniową metodę amortyzacji? 2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka będzie mogła według własnego uznania - z zachowaniem terminów, o których mowa w art. 16i ust. 5 UPDOP - podwyższać uprzednio obniżone stawki amortyzacji podatkowej dla wybranych lub wszystkich środków trwałych amortyzowanych metodą liniową, do dowolnej wysokości, niezależnie od stawek amortyzacyjnych wynikających z obowiązującej w Spółce polityki rachunkowości, nie wyższej jednak niż stawki amortyzacyjne wskazane w Wykazie? 3. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka może obniżać stawki amortyzacji podatkowej środków trwałych, amortyzowanych metodą liniową, począwszy od miesiąca, w którym środki trwałe wprowadzono do Ewidencji Środków Trwałych lub od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego, jak i dokonać dalszych zmian stawek amortyzacyjnych środków trwałych (tj. podwyższyć je lub po raz kolejny obniżyć) począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego?

2015.06.10 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-569/11/15-S/JG
     ∟Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie określenia momentu ujęcia wydatków w koszty uzyskania przychodów.

2015.06.09 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB6/4510-22/15-2/AZ
     ∟możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów amortyzacji budynków, urządzeń i wyposażenia wcześniej wydzierżawianych przez Spółkę a następnie nabytych na własność

2015.06.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/4510-268/15/AK
     ∟Czy Spółka będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu ZCP (nabytych) praw ze zgłoszeń znaków towarowych (niezarejestrowanych na dzień aportu), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie praw do zarejestrowanych znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki, na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16d ust. 2 Ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku jako b)

2015.06.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/4510-357/15/AK
     ∟Czy Spółka będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu ZCP (nabytych) praw ze zgłoszeń wspólnotowych znaków towarowych (niezarejestrowanych na dzień aportu), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie praw do zarejestrowanych znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki, na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16d ust. 2 Ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku jako d)

2015.06.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB4/4510-1-100/15-2/ŁM
     ∟Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji wydatku poniesionego na budowę parkingu.

2015.06.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/4510-265/15-4/PK1
     ∟Czy zakup samochodów i łódki stanowi zakup środków trwałych podatnika podlegających amortyzacji, stanowiącej koszt uzyskania przychodów czy raczej powinien być traktowany jako część inwestycji i rozliczany (stanowić koszt podatkowy) proporcjonalnie do wartości kolejnych przekazywanych etapów?

2015.05.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-84/15/MK
     ∟1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka może według własnego uznania i niezależnie od stawek amortyzacyjnych wynikających z obowiązującej w Spółce polityki rachunkowości - obniżyć do dowolnej wysokości (nawet bliskiej zeru) stawki amortyzacji podatkowej w stosunku do stawek amortyzacyjnych wynikających z Wykazu, dla wybranych lub wszystkich środków trwałych (zarówno w odniesieniu do nowo wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, jak i takich, które już obecnie podlegają amortyzacji dla celów podatkowych) - powyższe obniżenie stawek amortyzacyjnych dotyczyłoby środków trwałych, dla których przyjęto liniową metodę amortyzacji? 2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z. którym Spółka może według własnego uznania podwyższyć uprzednio obniżone stawki amortyzacji podatkowej dla wybranych lub wszystkich środków trwałych amortyzowanych metodą liniową, do dowolnej wysokości, niezależnie od stawek amortyzacyjnych wynikających z obowiązującej w Spółce polityki rachunkowości - nie wyższej jednak niż do poziomu stawek amortyzacyjnych wskazanych w Wykazie? 3. Czy prawidłowe jest Stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka może obniżyć stawki amortyzacji podatkowej środków trwałych amortyzowanych metodą liniową począwszy od miesiąca, w którym środki trwale wprowadzono do ewidencji lub od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego, jak i dokonać dalszych zmian stawek amortyzacyjnych środków trwałych (tj. podwyższyć je lub po raz kolejny obniżyć) począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego?

2015.05.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-85/15-3/MK
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka może według własnego uznania i niezależnie od stawek amortyzacyjnych wynikających z obowiązującej w Spółce polityki rachunkowości - obniżyć do dowolnej wysokości (nawet bliskiej zeru) stawki amortyzacji podatkowej w stosunku do stawek amortyzacyjnych wynikających z Wykazu, dla wybranych lub wszystkich środków trwałych (zarówno w odniesieniu do nowo wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, jak i takich, które już obecnie podlegają amortyzacji dla celów podatkowych) - powyższe obniżenie stawek amortyzacyjnych dotyczyłoby środków trwałych, dla których przyjęto liniową metodę amortyzacji?

2015.05.25 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/4510-169/15-2/GJ
     ∟CIT - w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieodliczonego podatku od towarów i usług.

2015.05.18 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB6/4510-34/15-2/AK
     ∟możliwość (pytanie nr 1) i sposób (pytanie nr 2) zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty przekazanej na rzecz jednostki samorządu terytorialnego celem partycypowania w kosztach inwestycji w drogę publiczną.

2015.05.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/4510-166/15-2/EŻ
     ∟Czy nabywane przez Spółkę urządzenia elektroniczne (stacje dokujące, jednostki centralne, laptopy, netbooki, monitory, drukarki, urządzenia wielofunkcyjne i inne urządzenia peryferyjne) można - w świetle okoliczności przedstawionych w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego - uznać za odrębne środki trwałe, niezależnie od tego, czy zostaną zakupione w zestawach lub osobno, jeżeli zakłada się, że urządzenia te mogą współpracować w różnych konfiguracjach lub z innymi urządzeniami i nie są przyporządkowane na stałe do konkretnego zestawu komputerowego?

2015.05.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/4510-202/15/SD
     ∟Czy w związku z nabyciem przedsiębiorstwa od Pożyczkodawcy, Wnioskodawca powinien wycenić składniki majątkowe wg wartości rynkowej oraz ująć w księgach rachunkowych dodatnią wartość firmy, podlegającą amortyzacji na podstawie art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy CIT?

2015.05.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/4510-111/15/BG
     ∟w zakresie ustalenia, czy rozebrane obiekty należało zaliczyć do środków trwałych oraz czy rozebrane obiekty nie były środkami trwałymi i w konsekwencji wartość tych rozebranych obiektów zwiększa proporcjonalnie wartość początkową budynku administracyjno-biurowego, hali produkcyjno-magazynowej, portierni, stacji transformatorowej oraz dróg i placów

2015.04.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-108/15/KK
     ∟Kwalifikacja do kosztów uzyskania przychodów wydatków inwestycyjnych zwiększających wartość początkową inwestycji

2015.04.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/4510-117/15/AK
     ∟Czy w wyniku zawarcia umowy leasingu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stosownie do art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy CIT, Spółka będzie uprawniona do amortyzowania wartości firmy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jeżeli takowa powstałaby jako dodatnia różnica pomiędzy należną zbywcy ceną nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (rozumianą jako suma opłat przewidzianych w umowie leasingu tj. jak wyjaśniła Spółka w uzupełnieniu wniosku z 13 kwietnia 2015 r. - suma rat kapitałowych, odsetkowych i raty wykupu (ostatniej raty)) a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

2015.04.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-86/15/AW
     ∟Czy wymienione w stanie faktycznym grupy kosztów (w pkt 1-4) powinny zostać ujęte w wartości początkowej środków trwałych składających się na farmę wiatrową w poszczególnych spółkach celowych? Czy wymienione w stanie faktycznym grupy kosztów (w pkt 5) powinny zostać ujęte w jako koszty bieżącej działalności zgodnie z art. 15 ust. 4-4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w poszczególnych spółkach celowych?

2015.04.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/1/4510-5/15/JS
     ∟czy Wnioskodawca będzie uprawniony do kontynuowania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, wynikającej z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki Przejmowanej

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj